Monitoring článků - listopad 2011

Průřez novými zajímavými publikacemi z odborných časopisů
 

The message is clear to save an additional 100 000 lives per  year in Europe: ‘harder and faster for cardiopulmonary resuscitation’!

Jochen Hinkelbein and Bernd W. Bottiger

Shrnutí důležitých závěrů a nových doporučení v resuscitaci vydaných International Liaison Committee on Resuscitation (ILCOR)

European Journal of Anaesthesiology 2011, 28:817–818

Rating: 16

The effect of paracetamol on postoperative nausea and vomiting during the first 24 h after strabismus surgery: a prospective, randomised, double-blind study

Oya Y. Cok, H. Evren Eker, Aysel Pelit, Silay Canturk, Sule Akin, Anis Aribogan and Gulnaz Arslan

Prospektivní, placebem-kontrolovaná, randomizovaná, dvojitě zaslepená studie hodnotící vliv peroperačního podání paracetamolu při operaci strabismu na pooperační nevolnost a zvracení u dětí.

European Journal of Anaesthesiology 2011, Vol 28 No 12

Rating: 16

Epoxice Desfluranu v neonatálním období  indukuje výraznější  neuroapoptózu oproti Isofluranu a Sevofluranu na animálním modelu

Mitsuyoshi Kodama, Yasushi Satoh, Yukiko Otsubo et al.

Na neonatálním animálním modelu vede expozice desfluranu k výraznější neuroapotóze a poruše paměti oproti působení isofluranu nebo sevofluranu.

Anesthesiology, V 115 • No 5 979 November 2011

Rating: 16

Dysfunkce bránice diagnostikovaná ultrazvukem: význam ve weaningu

Won Young Kim, Hee Jung Suh, Sang-Bum Hong et al.

U  značného počtu pacientů na JIP/ARO bez předchozi anamnézy diafragmatické poruchy je možno pomocí USG (M módu) diagnostikovat dysfunkci bránice. Pacienti s tímto typem dysfunkce vykazují vyšší  procento neuspěšného časného nebo pozdního weaningu. Použití USG diagnostiky může být přínosné k indentifikaci  pacientů s vysokým rizikem neuspěšného weaningu.

Crit Care Med 2011  Vol. 39, No. 12 2627

Rating: 16

Funkčni definice a charakteristika akutní traumatické koagulopatie

Ross Davenport, Joanna Manson, Henry De’Ath et al.

Při traumatickém krvácení nejsou výsledky koagulačního vyšetření z laboratoře ihned k dispozici a bedside měřící přistroje mohou být nedostatečně spolehlivé. Akutní traumatická koagulopatie je funkčně charakterizovaná redukci v pevnosti koagula. Pomocí rotační tromboelastografie je možné rychle diagnostikovat akutní traumatickou koagulopatii a tím predikovat potřebu masivní transfuzní léčby.

Crit Care Med 2011; 39:2652–2658

Rating: 17

Diseminovaná intravaskulární koagulopatie nebo akutní koagulopatie traumatického šoku časně po vzniku traumatu?

Par I Johansson, Anne Marie Sorensen et al.

Akutní koagulopatie traumatického šoku a neakutní koagulopatie traumatického šoku mohou reprezentovat následnost koagulopatie jako evolučně časnou adaptační hemostatickou reakci na trauma a obě jsou součastí TIC (traumatem indukované koagulopatie), kdežto DIC se nezdá být součástí této časné odpovědi.

Critical Care 2011, 15:R272     doi:10.1186/cc10553

Rating: 17


25. 11. 2011
Zpět