NOVÉ interaktivní algoritmy AKUTNĚ.CZ 2018 - vol. 2

Portál AKUTNĚ.CZ vám přináší dárek k začátku letních prázdnin: druhou dávku tentokrát pěti zbrusu nových algoritmů, které vznikly během školního roku 2017/2018. Na jejich tvorbě, která trvala devět měsíců, se v rámci předmětu Samostatná práce na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity podílely týmy lékařů a studentů. Všechny algoritmy také prošly recenzním řízením odborníkem na danou problematiku.

Ponořte se do nových virtuálních případů z klinické praxe!

Anestezie u pacienta s DM

MUDr. Jitka Chlupová, Vojtěch Nekvapil, Ielyzaveta Panchenko
Pacienti s diabetes mellitus tvoří početnou skupinu operovaných v každé nemocnici. Nezřídka mají tito pacienti další komorbidity, s nimiž je nutno počítat, a i kratší operační výkon bez předchozí adekvátní kompenzace diabetu pro ně může znamenat značné riziko. Tento algoritmus má za cíl zdůraznit důležitost předoperační přípravy pacienta s DM, výběr anestezie a perioperační management.

Anestezie u TEP kyčle

MUDr. Monika Zamborská, MUDr. Kamil Vrbica, Čuloková Zuzana, Kosztúr Daniel
Implantace totální endoprotézy kyčelního kloubu je jednou z nejčastějších operací v nemocnicích všech typů, která se provádí převážně u lidí vyššího věku a má svá specifika. Algoritmus je zaměřený na volbu a způsob anestezie. Upozorňuje na potenciálně fatální komplikaci operace při použití cementovaných náhrad, kterou je tzv. cementový syndrom (BCIS) a nabízí řešení této komplikace. V neposlední řadě se zabývá i problémem peroperačních krevních ztrát, které je potřeba kvantifikovat a následně racionálně hradit. Neoddělitelnou součástí jsou i způsoby léčby pooperační bolesti.

Dopravní nehoda u Svědků Jehovových

MUDr. Martina Klincová, MUDr. Lucie Moťková, Anna Juhásová, Juliána Šimová
Dopravní nehoda často vede ke vzniku celého spektra různých poranění, která mohou posádku automobilu do značné míry ohrožovat na životě. I na první pohled malá zranění mohou způsobit rozsáhlé vnitřní krvácení, při kterém je v případě velké krevní ztráty nevyhnutelná okamžitá intervence v podobě její náhrady, a to nejčastěji transfuzními přípravky/krevními deriváty. Co ale dělat v případě, když pacient patří do skupiny osob odmítajících krevní transfuze? Víte, kdy můžete pacientovu krevní ztrátu těmito přípravky nahradit a kdy se naopak budete snažit o nalezení jiného způsobu náhrady? Náš algoritmus Vám nabízí možnost řešení modelové situace dopravní nehody, jíž se účastní Svědci Jehovovi, o kterých je známo, že patří do skupiny lidí odmítajících krevní transfuze. V České republice se k této náboženské společnosti hlásí téměř 16 000 lidí, tudíž šance, že byste se i vy mohli někdy setkat s touto situací, není úplně zanedbatelná.

Rozhodování na konci života z pohledu sestry

Mgr. Michaela Březovská, MUDr. Hana Harazim
Paliativní péče v ošetřovatelství odráží pohled na umírajícího nemocného jako na celistvou osobu. Poskytování paliativní péče závisí především na nelékařském zdravotnickém personálu, který poskytuje po většinu času umírajícím nemocným komplexní péči v průběhu hospitalizace na akutním lůžku. Všeobecná sestra bývá přímým účastníkem všeho dění, a tak přichází do kontaktu s umíráním a smrtí častěji než jakýkoli jiný zdravotnický personál. Proto je nezbytné, aby nelékařský zdravotnický personál měl značné interpersonální dovednosti, ale především klinické znalosti ve spojitosti s pozorováním, reakcí a zahájením terapie symptomů.
Cílem ošetřovatelské paliativní péče je poskytovat integrovanou komplexní péči, která předchází a zmírňuje všechny aspekty, které jsou spojeny s jakoukoli formou utrpení umírajícího nemocného. Cílem je tedy poskytovat takovou péči, která zaručuje nejvyšší kvalitu života až do posledních dní života umírajícího nemocného na oddělení akutní a intenzivní péče.

SIADH a hyponatremie

MUDr. Jan Hudec, Miriam Hricová, Kristýna Chudjáková
Syndrom neadekvátního vylučování ADH - antidiuretického hormonu je syndrom objevující se po úrazech, operacích nebo infekcích mozku. Vylučování ADH způsobuje v organismu zadržování vody a tak i snižování plasmatické hladiny sodíku. Existují mnohé různé příčiny hyponatremie, které se výrazně liší v jejich klinickém řešení. Proto je pro lékaře důležité příčinu hyponatremie co nejdříve rozpoznat a navrhnout správnou terapií. Tento algoritmus Vás provede diferenciální diagnostikou hyponatremie a následnými možnostmi terapie.


1. 7. 2018 ...sejdeme se u algoritmů...
virtuální pacient
interaktivní algoritmus
scénář
serious game
Zpět