NOVÉ interaktivní algoritmy AKUTNĚ.CZ 2018 - vol. 3

NOVÉ interaktivní algoritmy AKUTNĚ.CZ 2018 - vol. 3

5. 9. 2018 ...sejdeme se u algoritmů...

Portál AKUTNĚ.CZ vám přináší dárek, k začátku nového školního roku a konci léta: poslední dávku tentokrát čtyř zbrusu nových algoritmů, které vznikly během školního roku 2017/2018. Na jejich tvorbě, která trvala devět měsíců, se v rámci předmětu Samostatná práce na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity podílely týmy lékařů a studentů. Všechny algoritmy také prošly recenzním řízením odborníkem na danou problematiku.

Klíčová slova: virtuální pacient, interaktivní algoritmus, scénář, serious game

Ponořte se do nových virtuálních případů z klinické praxe!

Anestezie s Target Controlled Infusion

MUDr. Ivo Křikava, Ph.D., Bönisch Vít, Křemečková Petra, ilustrace-Bakošová Mária
Jsou situace, kdy vedení celkové anestezie ve formě tzv. doplňované není vhodné a to např. při podezření na maligní hypertermii. Pokud charakter operačního výkonu neumožňuje ani regionální anestezii, přichází ke slovu TIVA (Total Intravenous Anesthesia). A TCI (Target Controlled Infusion) je právě jednou z možností, jak TIVA vést. Výhody TCI oproti manuálně vedené TIVA spočívají především ve snadnější titraci anestetika, vede k nižšímu počtu nutných intervencí anesteziologa a pomáhá předvídat čas probuzení. Algoritmus si klade za cíl především seznámit s TCI, přiblížit indikace, použití a princip fungování, provést nastavením dávkovače a řešením komplikací spojených s TCI.

Otrava houbami

MUDr. Marek Kovář, MUDr. Jan Filip Sýkora, Kateřina Bochníčková, Eva Urbánková
Sběr hub patří v České republice k oblíbeným způsobům trávení volného času. Bohužel neplatí, že co Čech, to mykolog, a tak každoročně dochází k mnoha případům otravy houbami. Otrava může probíhat různými způsoby, od banální nevolnosti nevyžadující lékařské ošetření přes silné zvracení a průjmy až k závažnému orgánovému selhání, které může bez včasné a intenzivní terapie skončit až smrtí pacienta. V tomto algoritmu budete diagnostikovat a posléze adekvátně léčit otravu různými druhy hub. Máme pro Vás nachystané tři scénáře, kolik jich projdete, záleží na vás.

Život ohrožující krvácení - 2018

MUDr. Olga Smékalová, Michaela Brázdilová, Jan Sapák
Život ohrožující krvácení (ŽOK) lze definovat z mnoha pohledů: podle velikosti krevní ztráty, podle přítomnosti klinických a laboratorních známek tkáňové hypoperfúze nebo známek poruchy orgánových funkcí. Někdy krvácení není spojeno s velkou krevní ztrátou, ale ohrožuje život lokalizací krvácení do oblastí důležitých pro udržení životních funkcí (např. do CNS). V našem algoritmu se zabýváme krvácením z jícnových varixů, které jsou častou komplikací jaterní cirhózy. Cílem tohoto algoritmu je ukázat správný postup a řešení život ohrožujícího krvácení.

Plicní embolie II

MUDr. Olga Smékalová, MUDr. Kateřina Matoušková, Klára Fabiánková, Dalibor Zimek
Plicní embolie patří mezi život ohrožující stavy a představuje dle statistik třetí nejčastější příčinu úmrtí z kardiovaskulárních příčin (po infarktu myokardu a cévní mozkové příhodě). Cílem našeho algoritmu je ukázat, že plicní embolie nepatří k onemocněním vzácným a je třeba s ní počítat v rámci diferenciálně diagnostického postupu. Zároveň algoritmus poukazuje na skutečnost, že plicní embolie je i kvůli rozšířeným rizikovým faktorům, jako je kouření, užívání hormonální antikoncepce nebo dlouhé cestování letadlem, onemocněním i mladších věkových skupin.

 • Peripartální život ohrožující onemocnění
  Peripartální život ohrožující onemocnění
 • Akutní koronární syndrom - 2018
  Akutní koronární syndrom - 2018
 • Dárcovství orgánů a smrt mozku
  Dárcovství orgánů a smrt mozku
 • Anestezie u myotonia congenita Becker
  Anestezie u myotonia congenita Becker
 • Monitorování svalové relaxace
  Monitorování svalové relaxace
 • Vodní záchrana III
  Vodní záchrana III
 • Vážné infekční onemocnění dýchacích cest u dítěte
  Vážné infekční onemocnění dýchacích cest u dítěte
 • Anestezie u pacienta s DM
  Anestezie u pacienta s DM
 • Rozhodování na konci života z pohledu sestry
  Rozhodování na konci života z pohledu sestry
 • Anestezie u TEP kyčle
  Anestezie u TEP kyčle
 • SIADH a hyponatrémie
  SIADH a hyponatrémie
 • Dopravní nehoda Svědků Jehovových
  Dopravní nehoda Svědků Jehovových
 • Otrava houbami
  Otrava houbami
 • Anestezie s Target Controlled Infusion
  Anestezie s Target Controlled Infusion
 • Plicní embolie II
  Plicní embolie II
 • Život ohrožující krvácení - 2018
  Život ohrožující krvácení - 2018


Zpět