Život ohrožující krvácení - 2014

00:00

Do ambulance praktického lékaře přiveze 52letého muže jeho manželka, protože doma zvracel krev. Šaty má znečištěné od krve, je zmatený a bledý. Dle slov manželky vyvrátil velké množství jasně červené krve v průběhu asi 2 hodin. Nikdy předtím neměl podobné těžkosti. Febrilie a zimnice popírá. Dlouhodobě se s ničím neléčí a neužívá žádné léky. Lékař pacienta eviduje jako dlouholetého etylika. Jaký bude postup?

Zvracení krve indikuje souvislost s požíváním alkoholu. Pacientovi doporučí protialkoholickou terapii.

Nesprávná odpověď

Praktický lékař by měl vykonávat pravidelné zdravotní prohlídky pacienta, kde by došlo k časnému záchytu alkoholového poškození orgánů a upozornit na zdravotní rizika škodlivého užívání alkoholu ještě v době, kdy měl schopnost omezit pití, případně doporučit terapii závislosti. Nyní je nutné zjistit anamnézu, vyšetřit pacienta a zajistit první pomoc.


Zpět

Vyšetří stav vědomí, změří TK, pulz, DF. Pozornost zaměří i na poslechové vyšetření plic a palpační vyšetření břicha. Jako prevenci dalšího zvracení podá prokinetikum metoklopramid i.v. (např. Cerucal 10 mg inj. sol.).

Nesprávná odpověď

Stimulace motility trávicího traktu v souvislosti ze zvracením krve není žádoucí a pro pacienta je nebezpečné. Krvácení v oblasti gastrointestinálního traktu je tedy kontraindikací k podávaní prokinetik.


Zpět

Zvracení krve může indikovat závažný stav. Lékař se snaží zjistit množství vyzvracené krve, okolnosti vzniku tohoto stavu. Vyšetří stav vědomí pacienta, změří TK, pulz, DF. Pozornost zaměří i na poslechové vyšetření plic a palpační vyšetření břicha.

Správná odpověď

Zhodnocení anamnézy, fyzikálního vyšetření a klinického obrazu je základem pro další rozhodování o empirické léčbě a následných diagnostických a léčebných postupech.


Pokračovat

 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici