Muž s nadváhou, 55 let, bledý, apatický, zpocený, přivezen RZP pro náhle vzniklé, nesnesitelné bolesti v epigastriu s vyzařováním do zad. Udává nauzeu a opakované zvracení, přiznává zálibu v tučných jídlech a alkoholu. Pacienta jsme fyzikálně vyšetřili a odebrali stručnou anamnézu. Jaká vyšetření jako lékař/ka na ambulanci provedeme?
Nesprávná odpověď
Gastrofibroskopie je v diagnostice bolestí břicha hojně zastoupena, avšak akutně se GFS provádí pouze při hematemeze či meleně s masivním poklesem hemoglobinu v krevním obraze.
Zpět
Nesprávná odpověď
CT břicha není metodou první volby. Provádí se u diagnostických nejasností v časovém odstupu (v prvních 48 h má specifitu pouze 70 %). U bolestí břicha v epigastriu diferenciálně diagnosticky vyšetříme i amylázy v séru.
Zpět
Správná odpověď
Ultrazvuk je v prvotní fázi nejvhodnější, je však nutné doplnit RTG k vyloučení perforace střeva (volný plyn v dutine břišní) či ileu! Diferenciálně diagnosticky u bolestí břicha v epigastriu je vhodné vždy vyšetřit amylázy v séru.
RES: USG - prosak v oblasti hlavy pankreatu, ve žlučníku 2 konkrementy velikosti 2 cm a 1,5 cm sludge bez známek zánětu, žlučové cesty bez dilatace. RTG - bez známek pneumoperitonea či ileu.
Pokračovat
Správná odpověď
RTG k vyloučení perforace střeva (volný plyn v dutine břišní) a ileu je nezbytný. Je však nutno doplnit USG vyšetření! Diferenciálně diagnosticky u bolestí břicha v epigastriu je vhodné vždy vyšetřit amylázy v séru.
RES: USG - prosak v oblasti hlavy pankreatu, ve žlučníku 2 konkrementy velikosti 2 cm a 1,5 cm a sludge bez známek zánětu, žlučové cesty bez dilatace. RTG - bez známek pneumoperitonea či ileu.
Pokračovat