Další vyšetření

00:00

Pan Hruška si stěžuje na bolesti při močení, které ještě nikdy nezažil i když trpí na močové kameny. Dále si stěžuje na bolesti hlavy a je dušný. Podle fyzikálního vyšetření, výsledků testů a fyziologických funkcí uvedených níže rozhodněte, co byste dělali dál.

Myslím si, že pacient trpí infekcí močového traktu, a proto odeberu vzorek moči k biochemickému vyšetření, vyšetření močového sedimentu a ke kultivaci.

Správná odpověď

Močové infekce se u pacientů s anamnézou močových kamenů často opakují. Dušnost a bolesti hlavy jsou přidružené příznaky v případě závažnější infekce. K vyloučení plicního procesu je vhodné doplnit RTG hrudníku.


Pokračovat

Kvůli dušnosti pošlu pacienta na předozadní RTG snímek hrudníku.

Správná odpověď

Dobrý nápad, nicméně poslech plic je v pořádku, tudíž v případě i jiných potíží než je samotná dušnost pátráme po jiné příčině pacientova stavu. Proto dřív, než pacient odjede na RTG, proveďte odběr moči k biochemické analýze, vyšetření sedimentu i na kultivaci.


Pokračovat

CRP a teplota odpovídají příznakům meningitidy, proto pacienta odešlu k neurologickému vyšetření k potvrzení/vyvrácení mé diagnózy.

Nesprávná odpověď

Z fyzikálního vyšetření víme, že meningeální jevy jsou negativní. Proto pátráme po jiné příčině pacientova stavu.


Zpět

?

Nápověda

Močové kameny často vznikají u jedinců s nedostatečným příjmem tekutin, při zvýšeném příjmu kamenotvorných látek (jako jsou vápník, fosfát a oxalát) a v terénu močové infekce. Stejně tak můžou močové kameny infekci močového traktu vyvolat.×
 
DF

18/min

TF

105/min

SpO2

97 %

TK

114/71 mmHg

EKG

není k dispozici

Vyšetření:
CRP = 250 g/l;
Moč (orientačně papírkem): bílkovina +++, erytrocyty +;
Ozvy ohraničené bez šelestů, dýchání alveolární, čisté. Břicho měkké, prohmatné, nebolestivé, játra a slezina nezvětšené, poklep diferenciálně bubínkový. Tapottement bilaterálně negativní. Opozice šíje nepřítomna, Brudzinského a Kernigův příznak negativní. Teplota: 38,5 °C.

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

iontogram

není k dispozici