Čekání na profesionální pomoc

00:00

  • Čekání na profesionální pomoc
Vzhledem k tomu, že jste si nevzali potřebné lavinové vybavení, zasypaného jste nenašli a čekáte než dorazí profesionální pomoc. Pokud vám operátor zdravotnické záchranné služby (ZZS) oznámí, že byl na místo vyslán vrtulník LZS s lavinovým psem, co uděláte?

Najdete téměř rovné místo alespoň 25 x 25 m pro přistání vrtulníku, stoupnete si na kraj čtverce tak, ať máte vítr v zádech, a při příletu vrtulníku zdvihnete obě ruce a vytvoříte ze svého těla „Y.“

Nesprávná odpověď

Plochu na přistání vybírá vždy posádka vrtulníku. Pilot má dostatečné informace o počasí a směru větru, uvedená plocha buď na místě je nebo není.


Zpět

Zřetelně signalizujete na přilétávající vrtulník, kde se nacházíte. Optimálně máváte na vrtulník barevným kusem oblečení nebo ukazujete písmeno „V“ vztyčenými horními končetinami.

Správná odpověď

Signalizujete dostatečně dlouho, neboť vás pilot nemusí napoprvé uvidět. Na pokyn operátora ukončíte hovor s operačním střediskem KZOS, aby se s vámi mohla spojit napřímo posádka vrtulníku LZS a upřesnit si informace o situaci na místě. Z místa nehody odstraníte všechny volně položené předměty (kusy oblečení, batohy) nebo je dostatečně zatížíte.


Pokračovat

Najdete téměř rovné místo alespoň 25 x 25 m pro přistání vrtulníku, větvičkami ohraničíte tento prostor, aby byl viditelný z velké výšky.

Nesprávná odpověď

Plochu na přistání vybírá vždy posádka vrtulníku. Volné předměty mohou způsobit poranění přihlížejících osob nebo způsobit riziko pro vrtulník.


Zpět

Vezmete kapesní svítilnu a začnete vysílat blikáním světelný signál SOS.

Nesprávná odpověď

Použití baterky je vhodné k označení místa nehody za snížené viditelnosti, pokud operátor záchranné služby nepožádá volajícího na základě žádosti pilota o jiném postupu (např. zhasnutí všech světel při použití brýlí pro noční vidění). Za světla je lepší mávát na vrtulník barevným kusem oblečení nebo ukazovat písmeno „V“ vztyčenými horními končetinami.


Zpět

 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici