Monitoring článků - únor 2012

Průřez novými zajímavými publikacemi z odborných časopisů

Guidelines k managementu akutní perioperační bolesti (American Society of Anesthesiologists)

Autoři přináší podrobné aktualizované guidelines - management akutní pooperační bolesti

Anesthesiology, V 116 • No 2 248 February 2012

Rating:18

Smíšená lipidová emulze (lipidy s dlouhým a středně dlouhým řetězcem triglyceridů) váže lokální anestetikum z lidského séra efektivněji než lipidová emulze s dlouhým řetězcem

Weiming Ruan, Deborah French et al.

V kontrastu k recentním studiím lipidová emulze obsahující 50 %  triglyceridů s dlouhým a 50 % se středně dlouhým řetězcem vedla k větší extrakci lokálního anestetika z lidského séra in vitro (v kontrastu s doporučením advanced life support, kde je doporučená jenom lipidová emulze s triglyceridy s dlouhým řetězcem). Tato data nepodporují recentní doporučení podat lipidovou emulzi až po normalizaci pH.

Anesthesiology, V 116 • No 2 334 February 2012

Rating:17

Management subarachnoideálního krvácení z aneuryzmatu na JIP/ARO

Deborah M. Green, Joseph D. Burns, Christina M. DeFusco

Přehledné doporučení k terapii subarachnoideálního krvácení na JIP: Management pacientů se SAK-em je náročný a vyžaduje pozornost a opatrnost před všemi potenciálními neurologickými a medicískymi komplikacemi, které se mohou objevit a mohou vyžadovat urgentní intervenci.

J Intensive Care Med published online 11 February 2012 DOI: 10.1177/0885066611434100

Rating:18

Glukokortikoidy a trauma

Venkata S Aleti a Sachin Yende

Autoři v multicentrické randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studii přináší výsledky terapie kortikoidy u traumatizovaných pacientů. U intubovaných pacientů s traumatem vedla terapie hydrokortizonem v stresové dávce k snížení rizika HAP (hospital acquired pneumonia).

Critical Care 2011, 16:301 doi:10.1186/cc10596

Rating:17

Vztah mezi mortalitou na JIP/ARO a funkci štítné žlázy: prospektivní observační studie

Feilong Wang ,Wenzhi Pan,Hairong Wang

V neselektované populaci JIP/ARO pacientů je FT3 jediným nezávislým prediktorem mortality ze sledovaných hodnot (FT3, TT3, FT4, TT4, TSH a rT3). Zahrnutí FT3 do APACHE-II skórovacího systému by mohlo signifikantně zlepšit predikci mortality na JIP/ARO.

Critical Care 2012, 16:R11 doi:10.1186/cc11151

Rating:18

Efekty isofluranu a desfluranu na kognitivní funkce u člověka

Bin Zhang, Ming Tian, Yu Zhen et al.

Pilotní randomizovaná studie srovnávající efekt spinální anestezie, kombinované spinální anestezie a celkové anestezie s použitím isofluranu a kombinované spinální anetezie a celkové anestezie s desfluranem. Je diskutováno několik patofyziologických mechanizmů vysvětlujících suspektní neurotoxicitu isofluranu. Dle výsledků studie isofluran může způsobovat úpadek kognitivních funkcí, zatímco desflurane ne. Je potřebné studovat větší skupinu pacientů, aby výsledky byly statisticky významné.

Anesthesia and Analgesia, February 2012, 2: 410-415

Rating: 16

Fibrinogen a hemostáza: primární hemostatický cíl v managementu získaného krvácení

Jerrold H. Levy, Fania Szlam, Kenichi A. Tanaka et al.

Fibrinogen má důležité místo v celulární i plazmatické fázi hemostázy. Je prvním koagulačním faktorem, na kterém se diluční koagulopatie jakožto následek volumoterapie u akutního získaného krvácení projeví. Článek sumarizuje studie zabývající se substitucí fibrinogenu u získaného krvácení (perioperační hemorrhagie, porodnické krvácení, traumata, krvácení u trombocytopenie), možnostmi jeho substituce a jejich jednotlivými výhodami, riziky a dávkováním (fresh frozen plasma, kryoprecipitát - iniciální dávka 10 U, koncentrát fibrinogenu - 2-4 g u 70kg pacienta). Doporučovaná hladina fibrinogenu, kdy je substituce žádoucí, je 2-1,5 g/l.  Prospektivní studii zabývající se strategií užití fibginogenu v časné fázi krvácení je ještě zapotřebí doplnit.

Anesthesia and Analgesia, February 2012, 2: 261-274

Rating: 18

Vývoj extraglotických pomůcek k zajištění dýchacích cest: historický přehled, použití a praktické typy

Michael R. Hernandez, P. Allan Klock, Jr., Adranik Ovassapian

Přehled extraglotických pomůcek: laryngálních masek, intubačních laryngeálních vzduchovodů, perilaryngeálních vzduchovodů, combitubusů, easy-tubusů, laryngeálních tubusů, masek i-gel a SLIPA, s přihlédnutím k jejich historickému vývoji, návodem na jejich použití, vysvětlením jejich limitací, výhod a praktickými tipy. Kromě využití v anestetické péči mají své místo v přednemocniční péči, při resuscitaci, v managementu obtížného zajišťování dýchacích cest obecně a při tracheální extubaci asistované extraglotickou pomůckou.

Anesthesia and Analgesia, February 2012, 2: 349-368

Rating: 17

Perioperační jednorázové podání ketorolacu k prevenci pooperační bolesti: metaanalýza randomizovaných studií

Gildasio S. De Oliveira, Jr., Deepti Agarwal a Honorio T. Benzon

Metaanalýza s cílem zhodnotit účinnost podání ketorolacu a závislost na dávce v prevenci pooperační bolesti a výskytu nauzey a zvracení. Jednotlivá dávka ketorolacu může být efektivní v prevenci pooperační bolesti, efekt je závislý na dávce (60 mg) a cestě podání (i.m.). Má opioid-šetřící efekt, snižuje incidenci pooperační nauzey a zvracení. Nežádoucí účinky této dávky ketorolacu neměly vyšší incidenci než ketorolac v dávce 30 mg.

Anesthesia and Analgesia, February 2012, 2: 424-433

Rating: 17

Prokoagulačná aktivita při hemostáze a trombóze: Virchowova triáda

Alisa S. Wolberg,  Maria M. Aleman,  Karin Leiderman et al.

Triáda krevní tok - složení krve -cévní stěna a jejich patologie vysvětlují nejenom vznik žilní trombózy, ale širší pohled na Virchowovu triádu umožňuje pochopení poruch hemostázy obecně. Zohlednění celé triády je důležité v prevenci a léčbě trombotických i krvácivých stavů.

Anesthesia and Analgesia, February 2012, 2: 275-285

Rating: 15


28. 2. 2012
Zpět