Monitoring článků - duben 2012

Průřez novými zajímavými publikacemi z odborných časopisů

Objektivní zhodnocení pooperační analgezie měřením pupilárního reflexu

Mourad Aissou, Aurelie Snauwaert,  Claire Dupuis et al.

Prospektivní observační studie k posouzení možné korelace pooperačního zhodnocení pupilárního (dilatačního) reflexu a VRS (verbal rating scale) - dostatečnosti pooperační analgezie. Z výsledků vyplýva, že v časném pooperačním období může být pupilometr použit k titraci analgetizace morfinem.

Anesthesiology 2012; 116:1006–12

Rating:16

Vysoké dechové objemy u arteficiálně ventilovaných pacientů po kardiochirurgické operaci zvyšuje riziko orgánové dysfunkce

Francois Lellouche, Ste´phanie Dionne, Serge Simard et al.

Prospektivní studie efektu vysokých dechových objemů (vice jak 10 ml/kg) u pacientů po kardiochirurgické operaci. Použití umělé plicní ventilace s objemÿ >10ml/kg je rizikový faktor vzniku MODS/MOF a vedlo k prodloužení pobytu na ARO/JIP. Ženy a obézní pacienti mají větší riziko ventilace dechovými objemy >10ml/kg .

Anesthesiology 2012; 116:1072–82

Rating:15

Perioperační management pacientů s vrozenými poruchami srdečního rytmu

C. Staikou K. Chondrogiannis a. Mani

Zajímavé a přehledné review o perioperačním managementu pacientů s vrozenými poruchami srdečního rytmu. Přehled jednotlivých syndromů a doporučený perioperační management, možné komplikace, jejich předcházení a řešení.

British Journal of Anaesthesia 108 (5): 730–44 (2012)

Rating:16

Acute traumatic coagulopathy - akutní traumatická koagulopatie

Daniel Frith, Ross Davenport, a Karim Brohi

Přehledné review etiologie, patofyziologie, diagnostiky a léčby akutní traumatické koagulopatie.

Curr Opin Anesthesiol 2012, 25:229–234

Rating:15

Koloidy a tekutinová resuscitace traumatizovaných pacientů

Michael F.M. James

Review článek posledních studií věnujících se věčnému tématu akutní a intenzivní medicíny krystaloidy vs. koloidy. Autor přináší přehled výsledků animálních a klinických studií o použití koloidů u traumatizovaných pacientů.

Curr Opin Anesthesiol 2012, 25:248–252

Rating:16
 

Porovnání efektu lipidové emulze, adrenalinu a jejich kombinace na reverzi bupivakainem navozené asystolie na izolovaném potkaním srdci

Le Liu, Yun Xia, Ying Chen et al.

Na zvířecí studii bylo prokázáno nejlepší zotavení myokardu kombinací adrenalinu a lipidové emulze. Adrenalin může potencovat vznik arytmií při srdeční zástavě spůsobené toxickým efektem lokálních anestetik. Adrenalin samotný neměl vliv na obsah lokálního anestetika v myokardiální tkáni - obsah byl vyšší u kontrolní skupiny a po užití jenom adrenalinu bez rozdílu mezi nimi. Užití lipidové emulze a kombinace obou vedla k poklesu tkáňové koncentrace rovněž bez signifikatního rozdílu mezi oběma skupinami. Lipidová emulze snižuje obsah bupivakainu ve tkáni, zvyšuje tepovou frekvenci, kontraktilitu a vodivost myokardu. Optimální dávkování lipidové emulze v kombinaci s adrenalinem k reverzi myokardiální toxicity musí být předmětem další studie.

Anesthesia and analgesia, Apríl 2012, 4: 886 - 893

Rating: 17

Přední mediastinální malpozice centrálního žilního katetru

Guido Turi, Paolo Tordiglione a Fabio Araimo

Incidence malpozice centrálního venózního katetru zaváděného do v. jugularis interna a v. subclavia l. sin. se pohybuje kolem 3-4 %, vyšší je u v.subclavia l. dx.. Kazuistika popisuje malpozici při kanylaci v.subclavia l. dx., která proběhla bez komplikací včetně ověření obojsměrné průchodnosti. Z jiné indikace prováděné CT odhalilo mediastinální malpozici.  Rentgenová kontrola pozice katetru by měla předcházet používání katetru. Ani kanylace za UZ kontroly nemůže malpozici odhalit. Tento potenciál má kontinuální monitorování EKG ze špičky katetru.

Anesthesia and analgesia, XXX 2012, X:  1 - 3

Rating: 18

Strategie perioperačního tekutinového managementu u velkých chirurgických výkonů: metaanalýza

Tomas Corcoran, Julia Emma Joy Rhodes,  Sarah Clarke et al.

Dle výsledků metaanlýzy pacienti profitují z goal directed therapy ve srovnaní s liberální strategií tekutinové léčby. Nadřazenost goal directed therapy nad restriktivní strategií volumoterapie zůstala neobjasněna. Pacienti s goal directed a liberální tekutinovou léčbou obdrželi více tekutin než pacienti ze skupiny non-goal directed a restriktivní strategií. Goal directed i liberální strategie užívá větší množství tekutin, avšak outcome pacientů ze skupiny goal directed je lepší: signifikantně kratší hospitalizace, nižší riziko pneumonie v pooperačním období a rychlejší obnovení střevní pasáže.

Anesthesia and analgesia, March 2012, 3:  640 - 651

Rating: 18

Can’t Intubate, Can’t Ventilate: je “rescue reverze“ nesplnitelným snem?

Aaron F. Kopman  a Jiro Kurata

Existuje optimální indukční protokol, který zajistí dobré intubační podmínky a zároveň rychlý návrat spontánního dýchání bez významného poklesu saturace za situace can’t intubate, can’t ventilace? U zdravých jedinců je možné dosáhnout kvalitní preoxygenací 5-7 minut trvající apnoický interval bez poklesu SpO2 pod 90%. Vynechání svalového relaxans a užití krátce působícího opiátu remifentanilu spolu s propofolem vede v závislosti na dávce remifentanilu buď k vyššímu procentu nevyhovujících intubačních podmínek při nižší dávce nebo delší apnoe při vyšší dávce. Zotavení z nervosvalové blokády je prokazatelně kratší při reverzi rokuronia suggamadexem ve srovnaní se sukcinylcholinem. Návrat spontánní ventilace je však ovlivněn také dávkou hypnotika, opiátu a v neposlední řadě dostupností suggamadexu v požadované dávce.


Anesthesia and analgesia, May 2012, 5: 924 -926

Rating: 17

UZ naváděná nervová blokáda: Skutečná pozice jehly by měla být definovaná

Olivier Choquet a Xavier Capdevila

Nástup nervosvalové blokády je ovlivněn místem, kam je lokální anestetikum injikované. Jehla může penetrovat nervem bez parestezií při nízké intenzitě elektrického proudu a intraneurální injekce anestetika vede k promptnímu nástupu senzorické blokády. UZ naváděná intraneurální injekce může být nástrojem k rychlému dosažení blokády. O možnosti poškození nervu touto injekcí se vedou spory. Možnost přesně identifikovat pozici jehly je limitovaná diskriminační schopností UZ, interpretační schopností anesteziologa a znalostí anatomie nervu. Injekce do paraneurálního prostoru se zdá být optimální při zohlednění poměru risk/benefit.

Anesthesia and analgesia, May 2012, 5: 929 -930

Rating: 16

Odhad vlivu prchavých anestetik na světové klima

Mads P. Sulbaek Andersen, Ole J. Nielsen, Timothy J. Wallingtonet al.

Halogenované organické sloučeniny patří mezi skleníkové plyny. Potenciál působit jako skleníkový plyn závisí na radiační učinnosti plynu a jeho atmosférického poločasu. Ze skupiny tří nejužívanějších halogenovaných anestetik pouze isofluran destruuje ozónovou vrstvu. Efekt těchto anestetik na atmosféru představuje asi 0,01 % efektu oxidu uhličitého vyprodukovaného spotřebou pevných paliv za jeden rok. Atmosferický poločas, potenciál destruovat ozón a potenciál přispívat ke globálnímu oteplování by měli být definované pro existující anestetické plyny i pro ty, které budou do klinického užívání nově zařazené.

Anesthesia and analgesia, May 2012, 5: 1081-1085

Rating: 16


28. 4. 2012
Zpět