Monitoring článků - srpen 2012

Přehled odborné literatury v oblasti akutní medicíny

Limitace užití sukcinylcholinu u kriticky nemocných

Antonia Blanie,Catherine Ract, Pierre-Etienne Leblanc et al.

Prospektivní studie ke zhodnocení rizika hyperkalémie při intubaci kriticky nemocných sukcinylcholinem. Obvyklý vzestup kalémie je 0,5-1 mmol/l. Rizikovým faktorem hyperkalémie jsou přítomnost akutní cerebrální patologie, předchozí užití sukcinylcholinu a nedepolarizujícího svalového relaxans během hospitalizace. Pouze délka pobytu na ICU je však rizikovým faktorem signifikantního významu, souvisejícím pravděpodobně s upregulací acetylcholinergních receptorů při imobilizaci.

Anesthesia and analgesia, 2012, X: 1-7

Rating: 17

Aktualizace traumatologické anesteziologie: perioperační management resuscitace

Joshua M. Tobin a Albert J. Varon

Specializovaná péče v traumacentrech vede k nejlepšímu výsledku polytraumatizovaného pacienta a outcome se zlepšuje při směřování pacienta přímo do traumacentra. Damage control v traumatologickém kontextu značí rychlý chirurgický výkon se zástavou krvácení a odstraněním kontaminace a po zvládnutí především tzv. letální triády (hypotermie, acidóza, koagulopatie) na ICU se pacient na operační sál vrací. Damage control resuscitation klade důraz na časnou a agresivní léčbu koagulopatie a eventuálně hypotenzní  resuscitaci s cílovým systolickým krevním tlakem 80-90 mm Hg, u kraniotraumat nad 100 mm Hg, s cílem bránit tak exacerbaci krvácení. Probíhající multicentrická studie PROPPR snad zodpoví otázku o optimálním poměru podaných krevních derivátů. Tranexamová kyselina může přinést benefit, když je podaná do tří hodin od traumatu. rFVIIa zvrátí koagulopatii a sníži potřebu krevních derivátů, jeho vliv na outcome pacienta zůstává přinejmenším nejasný. Potentní vazokonstriktor vazopressin, substituční dávky hydrokortisonu, substituce kalcia při  hemoterapii, prevence ARDS a zvládnutí akutního renálního selhání májí rovněž své místo v resuscitaci traumat.

Anesthesia and analgesia, 2012, X: 1-8

Rating: 17

Užití čerstvé plné krve u hemorhagického šoku: využití výhod a vyvarování se komplikacím

Philip C. Spinella,Heather L. Reddy et al.

Hemoterapie jednotlivými komponenty se rozvinula z potřeby transfundovat pouze některé složky při izolovaném deficitu a z rozdílných požadavků na skladování jednotlivých složek krve. Čerstvá plná krev obsahuje vyvážený poměr buněčných a molekulárních komponent lepších vlastností než po uchovávání. Její transfuze však znamená vyšší riziko přenosu infekčních nemocí a s leukocyty asociovaných komplikací. Ve vývoji jsou technologie k minimalizaci těchto rizik a optimalizací uchovávání čerstvé plné krve.

Anesthesia and analgesia, 2012, X: 1-8

Rating: 17

Kapesní echokardiografie v managementu srdeční zástavy

Achikam Oren-Grinberg, Gaurav Gulati, Lior Fuchs a Duane S. Pinto

Na kazuistice srdeční zástavy s bezpulzovou elektrickou aktivitou jako vstupním rytmem je vidno potenciál užití echokardiografie během KPR. Ze subkostálního okna a s důrazem na minimální přerušování srdeční masáže může podat informaci o potenciálně zvrátitelných příčinách srdeční zástavy.

Anesthesia and analgesia, 2012, X: 1-4

Rating: 15

Rozdíly v mortalitě po emergentní laparotomii: první zpráva UK Emergency Laparotomy Network

D. I. Saunders, D. Murray, A. C. Pichel,  et al.

Emergentní laparotomie je běžná intraabdominální operace s poměrně nepříznivým outcome. Prospektivní studie na vzorku 1853 pacientů (35 nemocnic NHS - National Health System). Celková 30denní mortalita byla 14,9 % a mortalita v sekupině nad 80 let byla 24,4 %. Výsledky studie potvrzují, že emergentní laparotomie v UK nese riziko poměrně vysoké mortality.

British Journal of Anaesthesia 109 (3): 368–75 (2012)

Rating:15

Perioperační léčebný algoritmus pro hemoterapii popálených pacientů k redukci allogenních krevních derivátů

E. Schaden, O. Kimberger, P. Kraincuk et al.

Chirurgické ošetření popálených ploch (nekrektomie) je často asociované s výraznou krevní ztrátou. Časovaná a cílená úprava koagulopatie redukuje transfúzní nároky a zlepšuje přežití nemocných. Autoři v prospektivní studii zkoumali algoritmus používaný k léčbě TIC (trauma induced coagulopathy) s využitím výsledku z ROTEM-u (rotační tromboelastometrie) implementovaný na popálených pacientech. Ve skupině, kde transfúzní terapie byla řízená algoritmem s ROTEM-em, byla zaznamenána signifikantní redukce podání allogenních krevních derivátů. Výsledky vedou k potvrzení efektivity použití ROTEM-u k vedení transfúzní terapie u popálených pacientů indikovaných k chirurgické intervenci. Hypofybrinogenémie a hyperfybrinolýza není signifikatním patofyziologickým mechanizmem v těchto podmínkách a použití ROTEM-u vede k minimalizaci zbytečné léčebné intervence.

British Journal of Anaesthesia 109 (3): 376–81 (2012)

Rating:16

Randomizovaná kontrolovaná studie ke srovnání McGrath videolaryngoskopu a  C-MAC videolaryngoskopu při intubaci dospělých nemocných s predikovaným difficult airway

I. Ng, A. L. Hill, D. L. Williams et al.

Obtížná intubace nemožná intubace i přes nízké procento výskytu patří k hlavním příčinám morbidity a mortality v současné anesteziologické praxi. V poslední době bylo vyvinuto početné množství difficult airway pomůcek včetně videolaryngoskopů. Cílem této randomizované studie je srovnat přínos videolaryngoskopů McGrath a C-MAC při intubaci dospělých nemocných s predikovaným difficult airway. V prospektivní studii na vzorku 130 pacientů s Mallampati skóre  ≥3 byly k intubaci použité videolaryngoskopy McGrath a C-MAC. S použitím C-MAC-u bylo dosaženo kratšího intubačního času, méně intubačních pokusů a lepších podmínek k intubaci ve srovnání s McGrath videolaryngoskopem.

British Journal of Anaesthesia 109 (3): 439–43 (2012)

Rating:16

Efekt myorelaxancií na manuální ventilaci obličejovou maskou u pacientů v celkové anestezii s normálními horními dýchacími cestami

Aya Ikeda, Shiroh Isono, Yumi Sato et al.

Recentní studie poukazují na benefit použití myorelaxancií k manuální ventilaci obličejovou maskou. Autoři ve studii zkoumali efekt použití myorelaxancií na potenciální zlepšení manuální ventilace obličejovou maskou u pacientů v celkové anestezii. Ve studii srovnávali použití rokuronia a sukcinylcholinu. Po podání rokuronia a nástupu svalové pralýzy (dle TOF) nedošlo ke změně celkového, orálního ani nazálního dechového objemu. V kontrastu s tím po podání sukcinylcholinu (po 60 s od podání) došlo k signifikantnímu vzestupu celkového dechového objemu v důsledku vzestupu ventilace jak orální, tak nazální cestou, z toho významnější vzestup byl orální cestou. Z výsledků plyne, že použití rokuronia nevedlo ke zlepšení ani zhoršení manuální ventilace obličejovou maskou v kontrastu ke zlepšení ventilace po podání sukcinylcholinu v důsledku dilatace faryngu.

Anesthesiology 2012; 117:487–93

Rating:17

Orální magneziové tablety redukují pooperační bolest hrdla: randomizovaná prospektivní plecebem kontrolovaná studie

Hale Borazan, Ahmet Kececioglu, Selmin Okesli et al.

Pooperační bolest hrdla (POST) je nežádoucím následkem orotracheální intubace. Magnezium je nekompetitivní  antagonista N-methyl-D-aspartate receptorů, které modulují vnímání bolesti. Autori v prospektivní studii zkoumali přeoperační podání magneziových tablet na modulaci pooperační bolesti hrdla (POST). Do studie bylo zahrnutých 70 ortopedických pacientů randomizovaných do placebo a magneziové skupiny. Incidence POST byla 4x vyšší v kontrolní (placebo) skupině a signifikantně nižší v magneziové skupině. Z výsledků plyne, že předoperační podání magneziových tablet efektivně redukuje incidenci i závažnost pooperační bolesti hrdla (POST).

Anesthesiology 2012; 117:512–8

Rating:18

Antimetastatický potenciál amidových lokálních anestetik

Tobias Piegeler, E. Gina Votta-Velis, Guoquan Liu et al.

Retrospektivní anylýza k posouzení potenciální redukce rekurence rakoviny a zlepšení přežití pacientů při použití metod regionální anestezie. Amidová lokální anestetika mají antiiflamatorní efekt, i když  mechanizmus zůstává nejasný. Inflamatorní proces cestou Src-tyrosin proteinkinázy a intracelulární adhezivní molekuly-1 je důležitý pro růst tumorů a mestastatický proces. Ve studii autoři zkoumali hypotézu, že amidová lokální anestetika mohou inhibovat inflamatórní Src signální cestou důležitou k migraci adenokarcinomových buňek. NCI-H838 rakovinové buňky (rakovina plic) byly inkubované s TNF (tumor necrosis factor) v přítomnosti/absenci lidocainu, ropivacainu nebo chlorprocainu. Z výsledků plyne, že amidová lokální anestetika na rozdíl od esterových mají pozitivní antimetastatický efekt.

Anesthesiology 2012; 117:548–59

Rating:19

Efektivita a spektrum medikace pro potlačení pooperačního svalového třesu: metaanylýza randomizovaných kontrolovaných studií

Sea Mi Park, Halinder S. MangatKaren Berger et al.

Pooperační svalový třes nebo svalový třes v intenzivní péči je běžný a prolongovaný třes vede k negativnímu ovlivnění outcome pacientů. Autoři přináší metaanylýzu 41 léků studovaných ve 124 publikacích na celkovém vzorku 9668 pacientů. Nejčastěji studované medikamenty k potlačení svalového třesu byly: klonidin, mepiridin, nefopam a ketamin.

Crit Care Med 2012; 40:00–00

Rating:15

Anafylaxe

Marie-Benedicte De Bisschop a Abdelouahab Bellou

Nová data potvrzují stoupající prevalenci anafylaxe a zvýrazňují její imunopatologický mechanizmus. Anafylaxe je často špatně diagnostikovaná a guideliny jsou nedostatečně aplikovány, obzvláště na odděleních urgentního příjmu a ARO/JIP.Autoři přináší přehledný review článek o patofyziologii, diagnostice a léčbě anafylaxe.

Curr Opin Crit Care 2012, 18:308–317

Rating:16

Resuscitační a transfúzní terapie u traumatizovaných

Oliver M. Theusinger, Caveh Madjdpour, a Donat R. Spahn

Těžké trauma je asociované s krvácením, koagulopatií a potřebou transfúzní terapie, to všechno je asociované s významnou mortalitou a morboditou. Cílem tohoto review článku je zaměřit se na resuscitační a transfúzní strategii u traumatizovaných pacientů. Koagulopatie a nekontrolované krvácení zůstává hlavní příčinou mortality u traumat. V loňském roku byla zavedena damage control resuscitace jako kombinace permisivní hypotenze, hemostatické resuscitace a damage control surgery k léčbě traumatizovaných pacientů v hemoragickém šoku. Cílem v léčbě traumatizovaných pacientů zůstává zabránění metabolické acidóze, hypotermie, léčba koagulopatie a co nejrychlejší celková stabilizace pacienta. Úloha koloidů, krystaloidů v resuscitaci traumatizovaných pacientů, včetně poměru transfuzních derivátů (CŽP:EBR:trombocytů) u masivní tranfúzní terapie by měla být reevaluována. Pečlivá monitorace krvácení a koagulace u traumatizovaných pacientů vede ke goal-directed transuzní terapii, čím optimalizuje koagulaci, redukuje expozici krevními deriváty, redukuje náklady a může tak vést k zlepšení outcome.

Curr Opin Crit Care 2012, 18:000–000

Rating:16

Perioperační infuze natrium bikarbonátu nevede ke zlepšení renálních funkcí u kardiochirurgických pacientů: prospektivní observační kohortová studie

Matthias Heringlake, Hermann Heinze, Maria Schubert et al.

Peroperační podání natriumbikarbonátu u kardiochirurgických pacientů nevedlo kromě vyšší pooperační diurézy ke snížení pooperační AKI (acute kidney injury) nebo potřebě RRT (renal replacement therapy).

Critical Care 2012, 16:R156 doi:10.1186/cc11476

Rating:15


24. 8. 2012
Zpět