Monitoring článků - říjen 2012

Přehled odborné literatury v oblasti akutní medicíny

Reziduální neuromuskulární blokáda a pooperační plicní funkce

Gopalaiah Venkatesh Kumar, Anita Pramod Nair, Hanuman Srinivasa Murthy et al.

Reziduální neuromuskulární blokáda je asociovaná se vznikem respiračních komplikací v pooperačním období. Prospektivní randomizovaná studie na vzorku 150 pacientů za účelem posouzení plicních funkcí a jejich ovlivnění reziduální neuromuskulární blokádou (vekuronium, atrakurium, rokuronium) v pooperačním období. Použití různých relaxancií nemělo vliv na výskyt reziduální blokády. Přítomnost reziduální blokády v časném pooperačním období vedla k redukci FVC (forsírované vitální kapacity) a PEF (peak expiratory flow) indikující poruchu funkce respiračních svalů.

Anesthesiology 2012; 117:00-00

Rating:15

Transversus abdominis plane blok k pooperační analgezii po císařským řezu během subarachnoideální anestezie. Systematické review a meta-analýza

F. W. Abdallah, S. H. Halpern a C. B. Margarido

Transversus abdominis plane (TAP) block je blokáda k pooperační analgezii po operačních výkonech v břišní chirurgii. Jeho použití jako analgetické možnosti po císařském řezu zůstává kontroverzní. Autoři přináší systematické review a metaanalýzu 5 studií na vzorku celkem 312 pacientů ohledně použití TAP bloku k redukci spotřeby morfinu v pooperačním období a srovnání s placebem. Z výsledků plyne, že TAP blok ve srovnání s placebem vede k výrazné redukci pooperační bolesti a snížení spotřeby morfinu.

British Journal of Anaesthesia 109 (5): 679–87 2012

Rating:15

Metoklopramid a snížení incidence PONV (postoperative nausea and vomiting): meta-analýza

G. S. De Oliveira Jr, L. J. Castro-Alves, R. Chang, E. Yaghmour and R. J. McCarthy

Systémové podání metoklopramidu vede k signifikantní redukci incidence PONV (24h) a jeví se jako účinný lék k potlačení PONV.

British Journal of Anaesthesia 109 (5): 688–97 (2012)

Rating:15

Evidence-based analýza rizikových faktorů pro vznik PONV (post operation nausea and vomiting)

C. C. Apfel, F. M. Heidrich, S. Jukar-Rao et al.

Systematické review prospektivních studií (500 pacientů) k indentifikaci rizikových faktorů vzniku PONV. Z analýzy vycházi jako nezávislé rizikové faktory vzniku PONV: ženské pohlaví, PONV v anamnéze, kinetóza, nekuřáctví, nižší věk pacientů, délka trvání anestezie s volatilními anestetiky a pooperační opiátová léčba.

British Journal of Anaesthesia 109 (5): 742–53 (2012)

Rating:15

Intrathekální aplikace léčiv

Erin F. Lawson a Mark S. Wallace

Intrathekalní aplikace léčiv nabírá na významu jako užitečný léčebný postup k léčbě maligní bolesti, spasticity a chronické nemaligní bolesti.  Autoři přináší přehledné review obsahujcí aktuální doporučení intrathekální aplikace léčiv a nové poznatky ke kinetice cerebospinální tekutiny, poslední kazuistiky a možné komplikace.

Curr Opin Anesthesiol 2012, 25:572–576

Rating:16

Chronická pooperační bolest

Arnaud Steyaert a Marc De Kock

Chronická pooperační bolest (CPSP) je následkem akutní pooperační bolesti. Navzdory četným pokusům o progres v této oblasti zůstává léčba akutní pooperační bolesti neuspokojivá. Přehledné review k rizikům, vzniku a možné léčbě chronické pooperační bolesti.

Curr Opin Anesthesiol 2012, 25:584–588

Rating:15

Outcome polytraumatizovaných pacientů s/bez intrakraniálního traumatu (traumatic brain injury)

T. Gross, M. Schüepp et al.

Autoři přináší prospektivní studii k posouzení dlouhodobého outcome polytraumatizovaných pacientů s intrakraniálním traumatem a bez intrakraniálního poranění. Signifikantně méně přeživších pacientů bylo ve  skupině polytraumatizovaných s TBI (traumatic brain injury). TBI pacienti vykazovali signifikantně nižší schopnost pracovat.  Po více než 2 roky po polytraumatu pacienti v obou skupinách vykazovali redukci kvality života, nicméně pacienti s TBI si vedli signifikantně hůře.

Acta Anaesthesiol Scand 2012; 56: 1163–1174

Rating:16

Použití menší endotracheální kanyly v kombinaci s intravenózním podání lidokainu vede k snížení výskyty pooperační bolesti hrdla

Y. J. Xu, S. L. Wang, Y. Ren, Y. Zhu a Z. M. Tan

Autoři přináší randomizovanou studii na vzorku 240 pacientů k posouzení kombinace nefarmakologické intervence (použití endotracheální kanyly o menším průměru) a farmakologické intervence (intravenózní podání lidokainu) k redukci pooperační bolesti hrdla. Nejvyšší incidence POST (post-operative score throat - pooperační bolest hrdla) byla u všech pacientů 6 hodin po extubaci. U pacientů intubovaných endotracheální kanylou s menším průměrem v kombinaci s  podáním i.v. lidoakinu došlo k signifikantní redukci pooperační bolesti hrdla. 

Acta Anaesthesiol Scand 2012; 56: 1314–1320

Rating:17


28. 10. 2012
Zpět