Recenzenti multimediálních algoritmů MUDr. Martin Doleček, Ph.D.

MUDr. Martin Doleček, Ph.D.

Primář Oddělení urgentního příjmu, Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

Recenze algoritmu Advanced Life Support u bradykardie

Předložený algoritmus věrně zachycuje reálnost situace u pacienta se symptomatickou bradykardií. V plné šíři popisuje jednotlivé možné alternativy, jak se se vzniklou situací úspěšně vyrovnat. Velké množství informací se studentovi opět dostane i ve zdůvodněních nesprávných odpovědí. Uvedený algoritmus je sice předkládán v nemocničním prostředí a jedná se tudíž o ALS, nicméně student se díky některým zmíněným krokům naučí zvládat situaci symptomatické bradykardie i za podmínek BLS.

 

Recenze algoritmu Basic Life Support u dítěte

Předložený algoritmus BLS u dětí zachycuje jednu z nejčastějších příčin vedoucí k zástavě oběhu u dětí a to Obstrukce dýchacích cest cizím tělesem (FBAO - Foreign Body Airway Obstruction), zde se jedná konkrétně o úplnou obstrukci dýchacích cest. Prezentovaný algoritmus vychází z doporučení ERC z roku 2010 pro KPR u dětí. To, co považuji na tomto algoritmu za velmi přínosné je, že kromě samotného postupu se zaměřuje na klíčové rozhodovací okamžiky. Dále velmi oceňuji, že i v případě nesprávné odpovědi se student dozví hodně přínosných informací, které jsou obsaženy ve zdůvodnění.

 

Recenze algoritmu Basic Life Support u dospělého

Studentům se zde předkládá interaktivní znázornění algoritmu KPR Basic life support. Tedy laické resuscitace bez pomůcek (nebudu-li počítat automatický externí defibrilátor a ochranné pomůcky zachránce). Podle tohoto algoritmu musí postupovat i profesionální zachránce mimo službu, pokud se dostane do role svědka náhlé zástavy oběhu (NZO) a nemá k dispozici žádné pomůcky. Situace pro postiženého s NZO je samozřejmě velmi kritická. Zachránce bude zcela jistě ve velkém psychickém vypětí, obzvlášť pokud  NZO bude u člena jeho rodiny. Pokud si student dokonale osvojí tento jednoduchý ale velmi účinný algoritmus, jak postupovat při KPR, tak tímto postupem razantně zvyšuje šanci na přežití postiženého. A nejenom šanci na přežití, ale i na to, že postižený se zotaví bez zásadních neurologických deficitů. Student musí mít vždy na paměti, že v průběhu KPR se musí postupovat striktně podle algoritmu ABCD a vše má svůj čas. Mezi nejdůležitější zásady KPR - BLS patří následující:
1. Minimalizovat čas mezi vznikem NZO a zahájením KPR.
2. Zajistit časnou defibrilaci (zavoláním ZZS, donesením AED).
3. Minimalizovat přerušování zevních kompresí hrudníku (max. 5 s, vše plánovat dopředu)
4. Pokud mám pochybnosti o přítomnosti NZO, zahájit okamžitě KPR (provádění KPR u postiženého se zachovanou spontánní cirkulací je menší zlo, než nic nedělat při NZO).
5. Provádět KPR do příjezdu ZZS, obnovení spontánní cirkulace (obnovení pravidelného dýchání a/nebo spontánní pohyb postiženého a/nebo návrat vědomí), úplného vyčerpání zachránce.

 

Recenze algoritmu Basic Life Support u uvízlého tělesa v dýchacích cestách

Uvedený scénář popisuje velmi přehledně jednotlivé kroky algoritmu FBAO (Foreign-body airway obstruction) a to se zaměřením na závažnou (úplnou) obstrukci dýchacích cest. Zaobírá se jednotlivými klíčovými okamžiky při poskytovaní BLS (Basic Life Support). Vzhledem k tomu, že popisovaná situace má ze své podstaty velmi dramatický průběh a klade obrovský nápor na psychiku zachránce, musí být zachránce velmi dobře vycvičen pro poskytování pomoci a jednat v podstatě automaticky. Předkládané zpracování algoritmu je pro účel výcviku více než vhodný díky svému kvalitnímu zpracování a zaměření na nejdůležitější body při poskytování laické pomoci u postiženého s úplnou obstrukcí dýchacích cest cizím tělesem.

 

Recenze algoritmu Advanced Life Support u dospělých

Předložený algoritmus ALS u dospělého znázorňuje typickou situaci náhlé zástavy oběhu u dospělého. V tomto případě dokonce modifikovanou tím, že ke kolapsu došlo v nemocnici a musel být aktivován MET (Medical Emergency Team). Tento algortimus KPR je naprostým základem znalostí u každého profesionálního zachránce, nicméně je více než v hodné, aby s ním byla obeznámena velmi podrobně i širší zdravotnická veřejnost.


Zpět na výpis

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

Nastavení cookies

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET