17th Annual Conference of International Association of Medical Science Educators 2013, St. Andrews, Skotsko, Velká Británie

17th Annual Conference of International Association of Medical Science Educators 2013, St. Andrews, Skotsko, Velká Británie

17. 6. 2013 … sejdeme se na AMEE … AKUTNĚ.CZ … MEFANETu …

Petr Štourač, Daniel Schwarz

  Víte, „Where Will met Kate“? Víte, který je nejslavnější golfový most světě? Víte, kde se nachází nejstarší univerzita v anglicky hovořících zemích, která aktuálně slaví 600 let od svého založení? A víte, že to vše našli zástupci AKUTNĚ.CZ na jednom místě? Ano, skotské přímořské město St. Andrews je destinací, kde se snoubí akademické, historické a volnočasové aktivity v jeden dechberoucí, ostrovně tradiční celek.

Klíčová slova: IAMSE, AKUTNE.CZ, virtual patient, flipped classroom, team based learning

    V termínu 8. – 11. 6. 2013 se konal v prostředí moderní části kampusu univerzity v St. Andrews již 17. ročník mezinárodního setkání asociace pedagogů lékařských fakult. Slavnostního zahájení se ujal v historických prostorách Younger Hall organizační výbor kongresu v čele s Amy Wilson-Delfosses, prezidentkou IAMSE, děkanem Medical School of St. Andrews University Prof. Hugh MacDougallem, nám dobře známou prezidentkou AMEE Madalenou Patrício z Portugalska a sekretářem AMEE prof. Ronaldem Hardenem z nedalekého skotského Dundee. Zde jsme se dozvěděli, že na kongres je zaregistrováno více než 400 účastníků z 26 zemí. Vše doprovázely úryvky ze Smetanovy Mé vlasti, které spolu se zdařilou prezentací v pozadí zvaly zúčastněné na AMEE kongres konající se letos v matičce Praze. Uvítací recepce probíhala přímo v prostorách staré budovy univerzity a byla uvozena koncertem dudácké kapely.

Odborný program

   V sobotu 8. 6. 2013 jsme v rámci placených ranních workshopů navštívili několikahodinové praktické lekce věnující se na jedné straně novému konceptu ve výuce větších skupin studentů „The Flipped Classroom“, na straně druhé mobilním platformám pro m-learning:

1.       Flipping the Classroom: Introducing Active Learning into the Large Group Setting,

2.       Integrating Mobile Technology, Medical Apps and Medical Education: A Guide to Hardware Platforms and Operating Systems and the Issue of Institution Wide Adoption.

   Oba trendy se snažíme nyní zachytit i my na AKUTNĚ.CZ, a proto pro nás workshopy byly více než inspirující. Nedělní a pondělní program konference byl věnován plenárním přednáškám, volným sdělením, posterovým prezentacím a workshopům. Ne náhodou jsme se zaměřili na vývoj a další směřování konceptu virtuálního pacienta, implementaci změn medicínského curricula a nové koncepty vedení výukových lekcí (Flipped Classroom, Team Based Learning). Zejména plenární  přednášky „Collaboration – the Next Wave in medical education“ Ronalda Hardena a  „Education on the Move- Quo Vadis 21st Century“ Petera Abrahamse splňovaly ta nejpřísnější kritéria a obohatila odborný program o vizionářský pohled na spolupráci a nové technologie v medicínském vzdělávání.

Prezentace posteru

   V letošním roce jsme prezentovali v rámci posterové sekce práci „Virtual Patient Lessons in Anaesthesia, Intensive Care and Emergency Medicine Undergraduate Teaching“. Naše prezentace vyvolala zájem posluchačů a více než 2 hodiny jsme tak diskutovali a vysvětlovali náš koncept zapojení interaktivních algoritmů AKUTNĚ.CZ v pregraduální výuce lékařských oborů i nelékařských zdravotnických věd. Na posterovou sekci navazoval slavnostní gala večer u příležitosti zakončení kongresu, a to v prostorách Hall of Champions v Old Course hotelu, který přímo naléhá na průběh 18. jamky tohoto nejstaršího golfového hřiště na světě. Zejména při této příležitosti bylo možné navázat spoustu užitečných kontaktů - zejména v anglosaském světě. U našeho stolu tak zaznívala směsice oxfordské, skotské, australské, americké a jadrné české angličtiny.

 

Co s volným časem?

   I my jsme si kladli tuto otázku. Odpověď byla pro oba reprezentanty LF MU jasná, avšak vzhledem k našlapanému kongresovému programu obtížně realizovatelná. Přesto se prostor k pokoření jednoho ze zdejších linksových hřišť Strathtyrum Course našel a výsledek okořeněný jedním birdie a vítězstvím 1UP. K aktivnímu odpočinku v podobě joggingu také sváděly nekonečně pláže hrabství Fife obklopené dalšími a dalšími golfovými hřišti (Old Course, New Course, Castle Course, Kingsbarns Course…) či místy pro piknik. I v této krajině se našla místa k ukrytí schránek pro geocaching, a tak jsem jednu objevili přímo u jamky č. 18 Old course v St. Andrews a druhou na pláži u Kingsbarns Course. Své historické choutky jsme mohli ukojit nejen v prostorách historického zájezdního hostince Barns at Kingsbarns, kde jsme byli ubytováni, ale i návštěvou prostor katedrály, hradu a muzea golfové historie v St. Andrews.

 • IAMSE 2013 St. Andrews - Hall of Champions - Gala Dinner
  IAMSE 2013 St. Andrews - Hall of Champions - Gala Dinner
 • IAMSE 2013 St. Andrews - Eden Course
  IAMSE 2013 St. Andrews - Eden Course
 • IAMSE 2013 St. Andrews - prezentace posteru
  IAMSE 2013 St. Andrews - prezentace posteru
 • IAMSE 2013 St. Andrews - plenární přednáška Ronalda Hardena
  IAMSE 2013 St. Andrews - plenární přednáška Ronalda Hardena
 • IAMSE 2013 St. Andrews - přetahování lanem
  IAMSE 2013 St. Andrews - přetahování lanem
 • IAMSE 2013 St. Andrews - Old Course
  IAMSE 2013 St. Andrews - Old Course
 • IAMSE 2013 St. Andrews - Golf Museum
  IAMSE 2013 St. Andrews - Golf Museum
 • IAMSE 2013 St. Andrews - Slavnostní zahájení v Younger Hall
  IAMSE 2013 St. Andrews - Slavnostní zahájení v Younger Hall
 • IAMSE 2013 St. Andrews - Dudáci při západu slunce
  IAMSE 2013 St. Andrews - Dudáci při západu slunce
 • IAMSE 2013 St. Andrews - College
  IAMSE 2013 St. Andrews - College
 • IAMSE 2013 St. Andrews - Harbour
  IAMSE 2013 St. Andrews - Harbour
 • IAMSE 2013 St. Andrews - Cathedral
  IAMSE 2013 St. Andrews - Cathedral


Zpět

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET