International Symposium on Intensive Care and Emergency Medicine 2016

International Symposium on Intensive Care and Emergency Medicine 2016

28. 4. 2016 Michaela Richtrová

Tato reportáž přináší novinky z letošního ISICEM – International Symposium on Intensive Care and Emergency Medicine, které probíhalo 15.–18. března 2016 v Bruselu (Belgie). S více než 6000 účastníky ze všech světadílů zůstává toto symposium jedním z největších setkání věnovaných intenzivní medicíně na světě.

Klíčová slova: ESICEM, Belgie, Brusel

Úvodem, jako již tradičně, zazněla slova na uvítanou z úst profesora JL Vincenta, který v úterý ráno přivítal všechny účastníky a svou přednáškou otevřel  již 36. ročník ISICEM. Během úvodního bloku bylo představeno několik nových studií, které v té době šly do tisku nejprestižnějších vědeckých časopisů. Jednou z nich byla i PEPaNIC study z dílny autorského týmu Greet Van den Berghe, týkající se časné vs. pozdní parenterální výživy u kriticky nemocných dětí.  Úvodní blok představil také velmi důležitou zprávu z Round Table Conference na téma zotavování pacientů po kritické nemoci.

Každý den ISICEM byl nabitý zajímavými tématy ze všech oblastí intenzivní medicíny, přednášky probíhaly v krásném prostředí bruselského Square meeting Center na Mont des Arts. Sály byly plně obsazeny, přednášky vynikaly obrovskou odbornou úrovní i kvalitou řečníků z celého světa. Člověku jen bylo líto, že není možné být na více místech současně. Největší kapacity v oboru se shodly na tom, že budoucí studie a interpretace dat by měly být více individualizovány, terapie by měla být více šita na míru konkrétního pacienta, než pacientských skupin obecně.

Zazněly nové poznatky ohledně kontroverze krystaloidů-koloidů, monitorování hemodynamiky, poznatky k tématům imunonutrice  a časné identifikace patogenů, důležitosti protokolizované analgosedace pacientů na ICU. Též i důležitý etický aspekt péče o kriticky nemocné měl dostatek prostoru a byl velmi zajímavý.

Vše probíhalo ve velmi přátelské atmosféře i přes zvýšená bezpečnostní opatření s ohledem na hrozbu teroristických útoků. Ty se v Bruselu bohužel několik dní po kongresu staly skutečností …  

Navečer po přednáškách byl už čas zajít s přáteli do některé z útulných bruselských hospůdek, dát si výtečné belgické pivo a podělit se o zážitky z přednášek. Poslechnout si některou ze skvělých pouličních kapel a v klidu nechat doznít a strávit zážitky z celého dne.

ISICEM je po všech stránkách výjimečná akce. Mohu vřele doporučit a velmi se těším na další ročník.


Zpět

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET