Posouzení kompenzace diabetu

00:00

  • Posouzení kompenzace diabetu
U diabetického pacienta jsou pro posouzení kompenzace diabetu důležité zejména hodnoty glykémie, HbA1c a glukosy v moči. Je podle vás dle dostupných výsledků laboratorních testů pan Procházka schopný podstoupit operační zákrok?

Ne, je potřeba inzulinová infuze.

Nesprávná odpověď

Hodnota glykémie nalačno mezi 6-10 mmol/l je standardem pro udržování glykémie v peroperačním období. Glykovaný hemoglobin je dlouhodobým ukazatelem kompenzace a neměl by být vyšší než 8,5 % (<69 mmol/mol) u elektivních výkonů. Vzhledem k tomu, že v našem případě se nejedná o zcela elektivní výkon (hrozí nekróza končetiny a následný septický stav pacienta), snaha o dlouhodobou kompenzaci diabetu by neměla být prioritou.


Zpět

Ano, je schopen operace.

Správná odpověď

Hodnota glykémie nalačno mezi 6-10 mmol/l je dostačující pro pacienta, který bude podstupovat operaci. Glykovaný hemoglobin je dlouhodobým ukazatelem kompenzace a neměl by být vyšší než 8,5 % (< 69 mmol/mol) u elektivních výkonů. Vzhledem k tomu, že v našem případě se nejedná o zcela elektivní výkon (hrozí nekróza končetiny a následný septický stav pacienta), snaha o dlouhodobou kompenzaci diabetu by neměla být prioritou.


Pokračovat

Ne, výkon by měl být odložen o cca měsíc.

Nesprávná odpověď

Pacient během následujícího měsíce zemřel na DIC v důsledku sepse.


Zkusit znovu Pohřbít pacienta

 
DF

18/min

TF

85/min

SpO2

94 %

TK

138/90 mmHg

EKG

není k dispozici

Vyšetření:
Hb1Ac 8 %, Glc v moči -, Gly 8,9 mmol/l, urea 5 mmol/l, kreatinin 130 µmol/l

Gly

výsledky

ABR

není k dispozici

iontogram

výsledky