Enhanced Recovery After Surgery

00:00

Z anesteziologické ambulance přichází na chirurgické oddělení pan Novák (55 let, kuřák), u kterého byl diagnostikován adenokarcinom tlustého střeva v oblasti colon descendens indikovaný k resekci. Pacient byl zařazen do programu ERAS (enhanced recovery after surgery). ERAS protokol se v rámci předoperační přípravy zaměřuje na prehabilitaci pacienta, edukaci ohledně nadcházejícího výkonu, možných komplikací a pooperační péče. Klade důraz na optimalizaci stavu pacienta, v rámci kterého bylo pacientovi doporučeno zanechání kouření alespoň 4 týdny před výkonem a omezení konzumace alkoholu. Jak bude vypadat jeho předoperační příprava?

Podání LMWH, podání i.v. ATB, lačnění před výkonem: příjem stravy a tekutin do půlnoci před operací.

Nesprávná odpověď

Podání nízkomolekulárního heparinu (LMWH) - v případě adenokarcinomu colon se někdy doporučuje rozšířená profylaxe na 28 dní, snižuje výskyt symptomatické žilní trombembolie. Antibiotická profylaxe je nezbytná pro snížení rizika infekce v místě chirurgického zákroku. Používají se i.v. ATB (pokrytí aerobních i anaerobních bakterií) 30-60 min před operací. Současně je vhodná optimalizace lačnění.


Zpět

Podání LMWH, podání i.v. ATB, lačnění před výkonem: příjem stravy 6 h, 400 ml tekutin bohatých na cukry 2-3 h nebo čiré tekutiny 2 h před výkonem.

Správná odpověď

Prehablitace, neopakovatelná možnost zlepšit celkovou fyzickou výkonnost nemocného, přispívá ke snížení oběhových rizik celkové anestezie a perioperačního průběhu.
Podání nízkomolekulárního heparinu (LMWH) - v případě adenokarcinomu colon se někdy doporučuje rozšířená profylaxe na 28 dní, snižuje výskyt symptomatické žilní trombembolie. Antibiotická profylaxe je nezbytná pro snížení rizika infekce v místě chirurgického zákroku. Používají se i.v. ATB (pokrytí aerobních i anaerobních bakterií) 30-60 min před operací. Podání cukerného roztoku 2-3 h před anestezií snižuje žízeň, hlad a úzkost před operací. Projeví se snížením pooperační inzulinové rezistence a menšími ztrátami dusíku a proteinů.


Pokračovat

Ortográdní příprava střeva, podání LMWH, podání i.v. ATB, lačnění před výkonem: příjem stravy 6 h, 400 ml tekutin bohatých na cukry 2-3 h nebo čiré tekutiny 2 h před výkonem.

Nesprávná odpověď

Není doporučeno rutinní provádění ortográdní přípravy střeva, protože přispívá k dehydrataci a je spojena s dlouhotrvajícím pooperačním ileem.


Zpět

Ortográdní příprava střeva, lačnění před výkonem: příjem stravy a tekutin do půlnoci před operací.

Nesprávná odpověď

Není doporučeno rutinní provádění ortográdní přípravy střeva, protože přispívá k dehydrataci a je spojena s dlouhotrvajícím pooperačním ileem. Současně je vhodná optimalizace lačnění.


Zpět

?

Nápověda

ERAS = Enhanced Recovery After Surgery
LMWH = low molecular weight heparin - nízkomolekulární heparin
i.v. = intravenózně
ATB = antibiotika×
 
DF

16/min

TF

68/min

SpO2

není k dispozici

TK

124/81 mmHg

EKG

rytmus sinusový, akce pravidelná, frekvence 68 /min, osa 45°, PR 150 ms, QRS 90 ms, QT 340 ms

 

Gly

výsledky

ABR

není k dispozici

iontogram

výsledky

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET