Dekompresní nemoc

00:00

Dva potápěči začátečníci se na ostrově Gozo potápí do hloubky 30 m. Jelikož jsou ještě nezkušení, podvodní svět je uchvátil natolik, že zapomněli na kontrolu svých přístrojů a jsou nuceni se nouzově vynořit bez dekompresní zastávky. Po vynoření si jeden z nich, Luisa (28), stěžuje na slabost, nadměrnou únavu a bolesti kloubů “jako při chřipce”. Druhý, Antonio (35), je bledý, má problémy s dýcháním a stěžuje si na brnění prstů a bolest kolen. Jaký problém nejspíše indikují popsané příznaky?

Chřipkové onemocnění před ponorem, jehož symptomy se ponorem zhoršily

Nesprávná odpověď

Popsané symptomy by mohly značit zhoršení předcházejícího onemocnění (potápění je fyzicky náročný sport). Rozhodně by ale neměly být bagatelizovány, jelikož mohou značit nově vzniklé závažné onemocnění. Chřipka by navíc měla být pro zodpovědného potápěče důvodem nezahájení ponoru.


Zpět

Dehydratace způsobená delším ponorem

Nesprávná odpověď

Popsané příznaky by neměly být za daných okolností považovány za prosté známky dehydratace, přestože je pravda, že suchý vzduch dýchaný při přístrojovém potápění způsobuje dehydrataci organismu. Každý zodpovědný potápěč ovšem ví, že je velmi důležité v den ponoru dodržovat pravidelný pitný režim.


Zpět

Akutní infarkt myokardu u Antonia, vyčerpání u Luisy

Nesprávná odpověď

Za daných okolností budeme při těchto symptomech uvažovat spíše o jiném onemocnění.


Zpět

Dekompresní nemoc (DCS)

Správná odpověď

Správně! Všechny uvedené příznaky můžou znamenat mnoho diagnóz, ale ve spojitosti s potápěním se jedná o dekompresní nemoc. DCS vzniká po pobytu v prostředí s vysokým tlakem, který způsobí nárůst množství inertního plynu ve tkáních, který se po rychlém poklesu okolního tlaku uvolní ve formě bublin. Toto může způsobit následující potíže - únava, svědění kůže, bolesti svalů a kloubů, skvrny na kůži, parestezie, dušnost a závratě, až poruchy vědomí.


Pokračovat

?

Nápověda

DCS - Decompression sickness (dekompresní nemoc)×
 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici