Sufokace u dítětě

00:00

  • Sufokace u dítětě
Příjemná atmosféra posezení u vás doma končí odchodem přátel, které vyprovázíte. Při návratu do obýváku po krátké chvíli nepozornosti nacházíte svého 2letého synka Honzíka u sedačky kašlat. Kašel se postupně zintenzivňuje a je úporný. Honzík je po chvíli schvácen, kašel je neproduktivní a postupně ustává a Honzík začíná promodrávat. Při pohledu není v ústní dutině patrno cizí těleso. Jak se mu rozhodnete pomoci?

Provedeme 5 úderů mezi lopatky vsedě v předklonu, pak 5 stlačení nadbřišku.

Správná odpověď

Dle guidelines ERC 2015 pro děti nad 1 rok u akutní sufokace držíme dítě v sedě a provedeme 5 úderů mezi lopatky. V případě, že problém přetrvává, pokračujeme 5 stlačeními nadbříšku (Heimlichovými manévry), což má za cíl rovněž zvýšit nitrohrudní tlak a pomoci evakuovat těleso z DC. Opakujeme, dokud se nám nepodaří cizí teleso uvolnit nebo dokud se stav dítěte nezmění.


Pokračovat

Provedeme 5 úderů mezi lopatky. V případě, že se chlapec nerozdýchá, usadíme jej do předklonu a necháme inhalovat chladný vzduch (z lednice nebo u okna).

Nesprávná odpověď

Inhalace chladného vzduchu je indikována u akutní laryngitidy. Ta progreduje pomaleji a provází ji prodromy, subfebrilie a charakteristický štěkavý kašel. Proto bychom podle příznaků v zadání měli spíše mít podezření na vdechnutí cizího tělesa.


Zpět

Provádíme KPR se 2 úvodními vdechy a 15 kompresemi hrudníku. Postup opakujeme v poměru 15:2.

Nesprávná odpověď

U pacienta při vědomí není důvod zahajovat KPR.


Zpět

Provedeme 5 úderů mezi lopatky a 5 kompresí hrudníku.

Nesprávná odpověď

Komprese hrudníku se provádí u pacientů do 1 roku, u kterých je stlačení nadbřišku (Heimlichův manévr) kontraindikováno z důvodu možného poškození jejich relativně větších jater. Náš pacient je však starší a doporučovaný Heimlichův manévr u něj použít lze.


Zpět

 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici