Febrilní křeče u dětí - 2019

00:00

  • Febrilní křeče u dětí - 2019
4leté 14kg vážící dítě se po dopolední procházce s rodiči v podvečer svěřuje mamince, že mu není dobře. Je neklidné, bolí jej v krku, pokašlává, spouští se serózní sekrece z nosu. Rodiče dítěti měří teplotu v 19 hod (37,7 °C) a podají mu tabletu Paralenu 250mg. Zhruba ve 23 hod se objevují záškuby obličeje, končetin, zaťaté pěsti, zadržování dechu, převrácené oči. Stav dále progreduje do generalizovaných tonicko-klonických křečí. Jak se zachováme jako rodiče dítěte, jehož starší sourozenec prodělal podobné křeče v raném dětství?

Matka podá dítěti antiepileptika (Valproát p.o.), které sama užívá.

Nesprávná odpověď

Není vhodné, aby matka podávala svému dítěti medikaci předepsanou a nastavenou pro léčbu její vlastní nemoci. Navíc v křečovém stavu je nemožné a hlavně zcela nesprávné podat cokoliv p.o.!


Zpět

Nejsme schopni správně rozeznat situaci, proto ihned voláme RZP a dbáme na bezpečnost dítěte před poraněním.

Správná odpověď

Rodiče jsou ve stresové situaci a dítě je v závažném život ohrožujícím stavu, potřebuje urychleně lékařskou pomoc, vytočení linky 155 (112) je nejlepším řešením v této napjaté situaci.


Pokračovat

Jedná se jednoznačně o epileptický záchvat, dítě položíme na zem, odstraníme všechny předměty v okolí, RZP není třeba volat, neboť víme, že záchvat za chvilku spontánně odezní.

Nesprávná odpověď

Příliš unáhlený krok! Nelze jednozačně vyslovit diagnózu epilepsie, diferenciální diagnostika záchvatovitých a křečových stavů je mnohem širší. První výskyt křečí u dítěte je bezpodmínečnou indikací k došetření.


Zpět

Matka má s křečemi vlastní zkušenosti a pamatuje si, že starší sourozenec podobný záchvat také kdysi prodělal, takže nepodnikne nic a čeká, až křeč ustane, jelikož věří, že se záchvat už nebude opakovat.

Nesprávná odpověď

Mateřský pud matce pravděpodobně nedovolí ponechat své dítě na pospas osudu, i přes to, že se se záchvatem u staršího dítěte v minulosti setkala. V tomto případě nelze odůvodněně očekávat, že křečovitý stav skončí - je nutné bezpodmínečně podniknou akci, zavolat linku 155/112 a případně podat rektálně diazepam.


Zpět

?

Nápověda

PMV = psychomotorický vývoj, RZP = rychlá zdravotnická pomoc×
 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

Vyšetření:
Anamnéza: RA: - matka epileptička - starší sourozenec ve 3 letech prodělal 1 ataku febrilních křečí bez komplikací - otec zdráv OA: perinatální komplikace: porod spontánní, narozené v 33 t.g. porodní váha 2030g, délka 45 cm, Apgar skóre 5-7-9, nekříšen, pobyl 5 dní v inkubátoru, novorozenecká žloutenka bez fototerapie, kojen do 4. měsíce, poporodní adaptace, prospívání a PMV s ohledem na komplikace dobrá. Od narození sledován na neurologii pro perinatální komplikace a rodinnou zátěž ze strany matky.

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici