Komunikace s operátorem

00:00

Komunikace s dispečinkem: Matka popisuje situaci a uvádí, že u svého prvního dítěte křeče již zažila, proto se ptá, zda-li mu má podat diazepam per rectum/per os, popř. antiepileptika…. Dispečink matce radí dbát na bezpečnost dítěte, aby se neporanilo, sledovala, jestli chlapec dýchá, nepromodrává, a zároveň matku varuje, aby dítěti v křečích násilím nebránila ... a?

Nepodávala žádný z výše zmíněných léků a vyčkala na příjezd záchranné služby, která situaci vyhodnotí a dle závěrů podá správnou medikaci.

Správná odpověď

V tuto chvíli zřejmě záleží na subjektivním zhodnocení situace operátorem ve prospěch podání medikace matkou nebo vyčkáním na příjezd RZP, v obou případech za stálé kontroly dítěte matkou a konzultování průběhu stavu s operátorem. Matka také může dítěti podat klyzma diazepamu 5mg per rectum nebo pouze dítě bedlivě kontrolovat.


Pokračovat

Podala rektální klyzma diazepamu v dávce 10 mg.

Nesprávná odpověď

Volba účinné látky a léková forma jsou v pořádku, ale dávkování je dle guidelines pro 14 kg dítě příliš vysoké. Taková dávka by mohla dítě příliš utlumit (nebezpečí útlumu dechového centra!).


Zpět

Podala rektální klyzma diazepamu v dávce 5mg.

Správná odpověď

Správné dávkování: do 15 kg tělesné hmotnosti = 5 mg diazepamu v rektálním klyzmatu; 15 kg a víc tělesné hmotnosti = 10 mg diazepamu v rektálním klyzmatu.


Pokračovat

Podala tabletku diazepamu 5mg per os.

Nesprávná odpověď

Volba účinné látky je v pořádku, ale léková forma je zásadní problém. Pokud se dítě zmítá v křečích, je nemožné podat tabletu per os, jednak pro ztuhlost obličejového svalstva a zejména rizika aspirace.


Zpět

 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici