Komunikace s operátorem

00:00

Komunikace s dispečinkem: Matka popisuje situaci a uvádí, že u svého prvního dítěte křeče již zažila, proto se ptá, zda-li mu má podat diazepam per rectum/per os, popř. antiepileptika…. Dispečink matce radí dbát na bezpečnost dítěte, aby se neporanilo, sledovala, jestli chlapec dýchá, nepromodrává, a zároveň matku varuje, aby dítěti v křečích násilím nebránila ... a?

Podala rektální klyzma diazepamu v dávce 10 mg.

Nesprávná odpověď

Volba účinné látky a léková forma jsou v pořádku, ale dávkování je dle guidelines pro 14 kg dítě příliš vysoké. Taková dávka by mohla dítě příliš utlumit (nebezpečí útlumu dechového centra!).


Zpět

Podala tabletku diazepamu 5mg per os.

Nesprávná odpověď

Volba účinné látky je v pořádku, ale léková forma je zásadní problém. Pokud se dítě zmítá v křečích, je nemožné podat tabletu per os, jednak pro ztuhlost obličejového svalstva a zejména rizika aspirace.


Zpět

Nepodávala žádný z výše zmíněných léků a vyčkala na příjezd záchranné služby, která situaci vyhodnotí a dle závěrů podá správnou medikaci.

Správná odpověď

V tuto chvíli zřejmě záleží na subjektivním zhodnocení situace operátorem ve prospěch podání medikace matkou nebo vyčkáním na příjezd RZP, v obou případech za stálé kontroly dítěte matkou a konzultování průběhu stavu s operátorem. Matka také může dítěti podat klyzma diazepamu 5mg per rectum nebo pouze dítě bedlivě kontrolovat.


Pokračovat

Podala rektální klyzma diazepamu v dávce 5mg.

Správná odpověď

Správné dávkování: do 15 kg tělesné hmotnosti = 5 mg diazepamu v rektálním klyzmatu; 15 kg a víc tělesné hmotnosti = 10 mg diazepamu v rektálním klyzmatu.


Pokračovat

 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici