Operace v těhotenství

00:00

  • Operace v těhotenství
Jste v roli lékaře na urgentním příjmu. Ve večerních hodinách k vám přichází 29letá žena, primipara, v 22. týdnu gravidity. Stěžuje si na ostrou bolest lokalizovanou hlavně kolem pupku, která se propaguje do pravého mezogastria. Subjektivně se necítí dobře. Dnes odpoledne dvakrát zvracela (žaludeční obsah bez příměsi krve). Popisované potíže začaly už včera odpoledne. Ostrá bolest doprovázená nauzeou se objevila náhle z plného zdraví. Úlevovou polohu nachází v polosedě s pokrčenýma nohama. Jaký bude váš další postup?

Nauzea i bolest jsou v průběhu těhotenství poměrně časté. Laboratorní ani klinický obraz není tak dramatický. Pacientku propustím do domácí péče a v případě zhoršení stavu jí doporučím se znovu dostavit na urgentní příjem.

Nesprávná odpověď

Nauzea a vomitus v těhotenství postihuje víc než 60% těhotných žen. Obtíže se nejčastěji objevují od 2. do 5. týdne a přetrvávají do 8. až 14. týdne těhotenství. Přibližně u 20% těhotných se vyskytují i po tomto období. Situaci ale nesmíme v žádném případě podcenit!


Zkusit znovu Pohřbít pacienta

Indikuji USG vyšetření. Doplním gynekologické a chirurgické konzilium ke zvážení dalšího postupu.

Správná odpověď

USG je v tomhle případě metodou volby. Tato metoda je pro pacientku i pro plod bezpečná. Navíc je relativně rychlá.
Nauzea a vomitus v těhotenství postihuje víc než 60% těhotných žen. Obtíže se nejčastěji objevují od 2. do 5. týdne a přetrvávají do 8. až 14. týdne těhotenství. Přibližně u 20% těhotných se vyskytují i po tomto období. Situaci ale nesmíme v žádném případě podcenit!


Pokračovat

Nativní snímek břicha patří k základním diagnostickým metodám. Proto pacientku nejprve pošleme na RTG vyšetření. Doplníme gynekologické a chirurgické konzilium.

Nesprávná odpověď

Nativní snímek břicha má své opodstatnění při diferenciální diagnostice. Ionizační záření ale může plod poškozovat. Proto se RTG vyšetření snažíme vyhnout.


Zpět

?

Nápověda

USG - ultrasonografie, OA- osobní anamnéza, FA- farmakologická anamnéza, AA- alergologická anamnéza, EA- epidemiologická anamnéza, CRP- C-reaktivní protein.×
 
DF

16/min

TF

110/min

SpO2

98 %

TK

105/75 mmHg

EKG

rytmus sinusový, akce pravidelná, frekvence 110 /min

Vyšetření:
OA: tonsilektomie podstoupena v dětském věku bez komplikací. FA, AA, EA: 0
Fyzikální vyšetření: subfebrilní (37,4 °C), dýchaní čisté, eupnoe, palpačne bolestivá rezistence v oblasti pravého mezogastria a hypogastria, Rowsing bez lateralizace, Plenies a Blumberg pozitivní, děloha zvětšena za symfýzou, potíže s močením neudává, moč čirá, stolice bez patologických příměsí.
CRP 57 mg/l, urea 3,0 mmol/l, krea 55 µmol/l

Gly

výsledky

ABR

není k dispozici

iontogram

výsledky

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET