Týden po aplikaci hCG je žena přivezena na nízkoprahový příjem pro soubor symptomů: bolesti břicha, nauzea, zvracení. V anamnéze pacientka po absolvovaném cyklu IVF udává nárůst 5kg váhy za poslední týden. Při vyšetření zjišťujeme palpační citlivost břicha, hypotenzi, tachykardii, teplota zvýšená není, saturace periferní krve kyslíkem mírně snížená. Jaká vyšetření je vhodné provést?
Správná odpověď
KO a základní biochemie pomůže objasnit stav vnitřního prostředí. Transabdominální UZ je metodou první volby zobrazovacích technik. Je výhodnější při vyšetření větších orgánů a zobrazí zejména i tekutinu v dutině břišní. Dále lze UZ diagnostikovat i fluidothorax, zkušený intenzivista i fluidoperikard. Nevýhodou je limitace dosahu sondy při velké tloušťce břišní stěny, např. při obézních pacientek.Transvaginální UZ zobrazí ovaria, dělohu. Výhodou je detailnější zobrazení struktury orgánů malé pánve, odpadá stínění břišní stěnou, střevními kličkami, není potřebný plný močový měchýř. Doppler studie vyloučí torzi ovaria.
Pokračovat
Nesprávná odpověď
CT břicha není indikováno, když pacientka neudává trauma. V případě gravidity je CT vyšetření indikováno pouze v případě život ohrožujícího stavu.
Zpět
Nesprávná odpověď
Kromě základních laboratorních parametrů, které nám poskytnou přehled stavu vnitřního prostředí, potřebujeme ke stanovení příčiny bolestí břicha i nějakou zobrazovací metodu. Pacientka je hypotenzní, má tachykardii, může se jednat o šokový stav, který je kontraindikací gastroskopie. RTG břicha je málo výtěžná zobrazovací metoda a navíc u těhotné pacientky v 1. trimestri není metodou první volby. Existuje lepší možnost.
Zpět