Příjem pacientky

00:00

  • Příjem pacientky
Jste lékařem NUP. Vaší pacientkou je devatenáctiletá Monika Petříčková. Matka volala RZP z důvodu spavosti, svalové slabosti a zvýšené únavy s anamnézou střevní virózy, třídenního zvracení s přetrvávajícími průjmy a neschopností příjmu potravy. Pacientka je nyní při vědomí, zmatená, slabá, bez dušnosti, cyanózy a ikteru. Jaká uděláte vyšetření?

Změřím vitální funkce, provedu fyzikální vyšetření, natočím EKG a nechám sestru odebrat krev pro rychlé vyšetření v radiometru - KO, koagulaci, biochemii, iontogram, GLC, laktát a ABR.

Správná odpověď

Při příjmu pacienta musíme natočit 12-ti svodové EKG, změřit vitální funkce a provést základní fyzikální vyšetření. Vzhledem k charakteru obtíží je indikováno využití radiometru, který má výsledky do dvou minut.


Pokračovat

Pacientce napřed podám antiemetika a pak provedu fyzikální vyšetření, změřím vitální funkce a odeberu krev pro rychlé vyšetření v radiometru. Pacientka může být propuštěna domů, protože se nejspíše jedná jen o střevní virózu, musí být ale pod trvalým dohledem.

Nesprávná odpověď

Klinické symptomy pacientky vypovídají o vážném stavu, je tedy nutné její stav došetřit.


Zpět

Změřím vitální funkce, provedu rychlé fyzikální vyšetření břicha, odeberu krev pro biochemické vyšetření v laboratoři a změřím krevní plyny. Jedná se zcela jasně o gastroenteritidu, pravděpodobně infekční, zařídím ihned překlad na infekční kliniku.

Nesprávná odpověď

Potíže pacientky jsou natolik závažné, že je potřeba provést celkové fyzikální vyšetření. Při příjmu je nutné natočit EKG. Spavost a svalové obtíže jsou vážným klinickým symptomem, a proto je nutné je řešit primárně.


Zpět

Fyzikální vyšetření provádět nemusím, pacientka je v kritickém stavu, takže musím postupovat co nejrychleji a odeberu krev pro statimové vyšetření, hemokultury a mikrobiologii, změřím vitální funkce a pacientku dám rychle převézt na JIP.

Nesprávná odpověď

Musím provést fyzikální vyšetření. Na odběry je lepší využít radiometr, protože jeho analýza patří mezi POCT a je tedy rychlejší. Hemokultury neodebírám, pravděpodobným původcem je virus.


Zpět

?

Nápověda

NUP - nízkoprahový urgentní přijem, KO - krevní obraz, GLC - glukoza, ABR - acidobazická rovnováha, JIP - jednotka intenzivní péče, POCT - point of care testing (rychlá metoda vyšetření hned na místě u lůžka pacienta)×
 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici