Přednemocniční péče 2

00:00

  • Přednemocniční péče 2
Jako lékař letecké záchranné služby se dostáváte na místo k těmto dvěma potápěčům s podezřením na DCS. Pacient s dechovými potížemi, Antonio, zvrací a pár minut po příjezdu upadá do bezvědomí. Co dál?

Pacienta v bezvědomí intubujeme. Oběma nadále podáváme 100% kyslík a dostatečně hradíme tekutiny IV (glukóza). Kontaktujeme lékaře hyperbarické komory a oba ihned transportujeme do nemocnice s léčebnou hyperbarickou komorou.

Nesprávná odpověď

Těsně vedle! Většina odpovědi je naprosto správně, ovšem tekutiny v tomto případě nikdy nehradíme roztoky glukózy!


Zpět

Pacienta v bezvědomí intubujeme, oběma nadále podáváme 100% kyslík a hradíme tekutiny IV. Oba ihned letecky transportujeme do nejbližší nemocnice.

Nesprávná odpověď

Co když v nejbližší nemocnici nebude hyperbarická komora? Pacient s podezřením na dekompresní nemoc by měl být co nejrychleji transportován do nemocnice s hyperbarickou komorou. V případě, že pacienta trasportujeme do nemocnice bez HBO, může dojít ke zhoršení průběhu nemoci a prognózy.


Zpět

Pacienta zajistíme přímo na místě (intubace). Oběma nadále podáváme 100% kyslík a tekutiny IV (balancovaný roztok). Kontaktujeme lékaře hyperbarické komory a oba ihned letecky (let s nízkou hladinou letu - do 300 m) transportujeme do nemocnice s léčebnou hyperbarickou komorou.

Správná odpověď

Výborně! Jelikož se jedná o diagnózu s velmi specifickým režimem léčby, je třeba kontaktovat centrum specializované na hyperbarickou medicínu. Hyperbarická komora je esenciální pro léčbu DCS, nemá tedy smysl pacienta vozit do nemocnice bez tohoto vybavení. Tekutiny hradíme dle guidelines výhradně balancovanými krystaloidy, v žádném případě ne roztoky glukózy. Pacienta s DCS je třeba transportovat nízkým letem (do 300 m).


Pokračovat

?

Nápověda

Naměřené hodnoty patří Antoniovi
DCS - decompression sickness (dekompresní nemoc)×
 
DF

14/min

TF

120/min

SpO2

70 %

TK

90/50 mmHg

EKG

rytmus sinusový, akce pravidelná, frekvence 109 /min, osa 110°, S I, Q III, negativní vlny T ve V1 - V3 (obraz cor pulmonale acutum)

 

Gly

výsledky

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET