Jak dále?

00:00

  • Jak dále?
Dle závěru konziliárních vyšetření je objektivní gynekologický nález v mezích normy a nevysvětluje potíže pacientky. Chirurg potvrzuje hmatnou, bolestivou, neostře ohraničenou rezistenci velikosti cca 4-5 cm v pravém mezogastriu a suspektní periapendikulární infiltrát, který je následně verifikován USG vyšetřením. Z USG také vyplývá, že probíhající gravidita je intaktní. Jak budete pacientku léčit dál?

Pravděpodobně se jedná o akutní apendicitidu (náhlá příhoda břišní). Tento stav ohrožuje pacientku na životě. Pacientka je i přes probíhající těhotenství indikována k operaci.

Správná odpověď

U akutní apendicitidy hrozí perforace střeva a vznik difúzní peritonitidy. Proto operujeme vždy, když nemůžeme apendicitidu s jistotou vyloučit.


Pokračovat

Z důvodu těhotenství by byla operace příliš riziková. Proto volíme konzervativní léčbu. Pacientce doporučíme dietní režim, klid na lůžku a nadále pravidelné kontroly u gynekologa. Kvůli elevaci zánětlivých parametrů do medikace přidáme ATB.

Nesprávná odpověď

Akutní apendicitida je život ohrožující stav. Život matky je primární a probíhající těhotenství nemůže být důvodem k odložení operace.


Zpět

Pacientku hospitalizujeme, zavedeme klidový režim a podáme analgetika. Operaci vzhledem k velkému riziku pro plod provedeme až v případě zhoršení klinického stavu.

Nesprávná odpověď

Odložení operace by mohlo způsobit perforaci apendixu se vznikem difuzní peritonitidy. Komplikace by mohly být pro pacientku i plod fatální!


Zpět

?

Nápověda

USG - ultrasonografie, ATB - antibiotika×
 
DF

19/min

TF

110/min

SpO2

98 %

TK

110/65 mmHg

EKG

rytmus sinusový, akce pravidelná, frekvence 110 /min

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici