Provedení lokální anestezie

00:00

  • Provedení lokální anestezie
Další den přicházíte na operační sál a v plánu máte provést operaci v regionální anestezii, který z uvedených typu regionální anestezie si vyberete?

Topická anestezie krémem nebo sprejem s obsahem anestetika.

Nesprávná odpověď

Topická anestezie není pro provedení CEA rozhodně dostačující!


Zpět

Povrchový blok plexus cervicalis pod kontrolou ultrazvuku.

Správná odpověď

Povrchový nebo blok plexus cervicalis pod kontrolou ultrazvuku je dnes považován za nejbezpečnejší metodu regionální anestezie k CEA. Povrchový blok má ve srovnání s hlubokým blokem méně komplikací, proto je preferován. Stejně ale jako u každé techniky, bezpečné provedení povrchového bloku vyžaduje kvalitní zvládnutí celého postupu příslušným anesteziologem.


Pokračovat

Hluboký blok plexus cervicalis s orientací dle anatomických orientačních bodů.

Nesprávná odpověď

Hluboký blok plexus cervicalis můžete pro regionální anestezii použít a dodnes jej můžete na některých pracovištích vidět. Nicméně dle dostupné literatury se zdá povrchový blok jako bezpečnejší varianta. Zmíníme alespoň nejčastejší komplikace hlubokého krčního bloku jako jsou intravaskulární podání anestetika (nejčasteji a. vertebralis), aplikace do epidurálního nebo subarachnoidálního prostoru či obrna n. phrenicus. Také bychom zdůraznili, že se jedná o hlubokou blokádu bez UZ kontroly, kterou bychom rozhodně neměli provádět bez vysazeni antiagregační terapie.


Zpět

?

Nápověda

(CEA) Endarterektomie karotické tepny.×
 
DF

není k dispozici

TF

84/min

SpO2

98 %

TK

130/90 mmHg

EKG

rytmus sinusový, akce pravidelná

 

Gly

výsledky

ABR

není k dispozici

iontogram

výsledky