Delirium

00:00

Jste mladý lékař sloužící noční službu na oddělení chirurgické JIP. Sestřička Vás volá ke zmatenému pacientovi, který je 3. den po TEP kyčelního kloubu (muž, 70 let, 177cm, 95kg). Není orientovaný místem, časem a situací, mluví s vámi jako se svým synovcem, na dotazy odpovídá nepřiléhavě. V posledných dnech si stěžoval na pooperační bolest. Jaká by mohla být diferenciální diagnostika? (Berte v potaz taky monitor, vyšetření a laboratoř.)

Hypnagogní iluze

Nesprávná odpověď

Iluze jako porucha vnímání se může fyziologicky vyskytnout při usínání. Společně s poruchou pozornosti a ostatními symptomy to však u našeho pacienta svědčí pro závažnější diagnózu.


Zpět

Počínající sepse

Nesprávná odpověď

Z fyzikálních funkcí a laboratorních testů můžete usuzovat, že pacient není v septickém stavu. Je afebrilní, není hypotenzní. Jeho CRP odpovídá pooperačnímu stavu po TEP, má klesající tendenci. Mírná tachykardie a tachypnoe odpovídá aktuální situaci - t.j. agitace a dezorientace. Rozhodně dobrá úvaha, na sepsi při alteraci vědomí nutno myslet.


Zpět

Demence

Nesprávná odpověď

Demence se obvykle rozvíjí po dlouhou dobu a této diagnóze byste už věděli z dokumentace, od příbuzných při příjmu, atd.


Zpět

Počínající delirium

Správná odpověď

Delirium je reakce CNS na poškození. Projevuje se kvalitativní poruchou vědomí, snížením pozornosti, obvykle vzniká náhle a má fluktuující průběh.
Bývá značně poddiagnostikované a zvyšuje délku hospitalizace i úmrtnost na komplikace.


Pokračovat

?

Nápověda

JIP - jednotka intenzivní péče
TEP - totální endoprotéza kyčelního kloubu×
 
DF

20/min

TF

95/min

SpO2

99 %

TK

116/78 mmHg

EKG

rytmus sinusový, akce pravidelná, frekvence 95 /min

Vyšetření:
teplota: 36,8 °C
CRP: 85 mg/l (den předtím bylo 150 mg/l)

Gly

výsledky

ABR

není k dispozici

iontogram

výsledky