Syndrom z visu

00:00

Dva horolezci Radim a Petra šli lézt do hor. Petra lezla jako první, byla ve značné výšce a postupovala horizontálně nad převisem. Vtom jí uklouzne noha, padá a zůstává viset pod úrovní převisu, neschopna vrátit se na skálu. Radim, který ji jistil, uvízl na skále spolu se spolulezkyní, kterou nemůže spustit na zem kvůli nedostatečné délce lana. Radima bolí pravé rameno a Petra si stěžuje na bolest pravé dolní končetiny. Radim volá na linku 112. Jak byste se zachovali jako dispečer linky 112?

Na místo nehody vyšleme posádku LZS spolu se členem HS. Radima a Petru vybízíme k aktivnímu pohybu nohama (s výjimkou poraněné končetiny) a ke snaze horizontalizovat se.

Správná odpověď

Při delším pasivním sezení v sedacím úvazku hrozí rozvoj syndromu z visu. Jedná se o potenciálně život ohrožující situaci charakterizovanou synkopou v důsledku hypoperfuze mozku. Na jeho rozvoji se významně podíli stagnace krve v DKK (v důsledku nefunkčnosti svalové pumpy) a autonomní dysregulace. Využívání DKK jakožto svalové pumpy napomáhá venóznímu návratu a oddaluje tak rozvoj synkopy. Nejlepší metodou prevence je navázání lanových smyček pomocí prusíkova uzlu k lanu a následné zapření DKK. Vzhledem k nedostupnému terénu na místě nehody je správnou volbou přivolání LZS.


Pokračovat

Na místo nehody vyšleme posádku LZS spolu se členem HS. Oběma lezcům radíme, aby zkusili přivolat horolezce v okolí, aby jim poskytli pomoc.

Nesprávná odpověď

Při delším pasivním sezení v sedacím úvazku hrozí horolezcům rozvoj syndromu z visu. Jedná se o život ohrožující situaci. Do příletu LZS však můžeme udělat preventivní úkony, které pomáhají předejít jeho rozvoji. Při asistenci laické veřejnosti je nutné myslet na bezpečnost všech zúčastněných.


Zpět

Na místo nehody vyšleme posádku LZS spolu se členem HS. Lezcům radíme, aby zůstali v klidu a snažili se zachovat tepelný komfort, pokud to jde.

Nesprávná odpověď

Při delším pasivním sezení v sedacím úvazku hrozí horolezcům rozvoj syndromu z visu. Jedná se o život ohrožující situaci. Do příletu LZS však můžeme udělat preventivní úkony, které pomáhají předejít jeho rozvoji.


Zpět

?

Nápověda

HS - horská služba
LZS - letecká záchranná služba
DKK - dolní končetiny×
 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici