Hypotermie a omrzliny

00:00

  • Hypotermie a omrzliny
Při procházce jste narazili na muže ležícího ve sněhu, vedle něj leží láhev od alkoholu. Přistoupíte k němu, oslovíte ho, zatřesete s ním, ale nereaguje. Otočíte ho na záda a zjistíte, že po zaklonění hlavy dýchá. Jeho kůže je chladná, ale on se netřese.

Co uděláte?

Pána dáme do stabilizované polohy, pokusíme se ho odizolovat od okolí, např. vlastní bundou, dekou nebo ALU folií z autolékárničky. Voláme 155 a do příchodu ZZS monitorujeme dech.

Nesprávná odpověď

S pacientem manipulujeme minimálně, při těžké hypotermii hrozí riziko ventrikulární fibrilace (z důvodu přesunu chladné krve z periferie do jádra). V případě, že od zraněného nemusíme odcházet, je stabilizovaná poloha nevýhodnou a její provedení často končí nedostatečným záklonem hlavy. Navíc je monitorace dechu pacienta v této poloze značně obtížná. Izolace ALU folií a dekou je ale na místě, stejně tak je třeba přivolat ZZS.


Zpět

Pána zahříváme třením a pasivním pohybem končetin, na trup přiložíme něco teplého. Pokud to nezabírá, svlečeme sebe i pána a zahříváme tělo na tělo. Voláme 155.

Nesprávná odpověď

Zahříváním periferie při středně-těžké / těžké hypotermii hrozí riziko ventrikulární fibrilace (z důvodu progrese hypotermie při přesunu chladné krve z periferie do jádra). Zahřívání tělo na tělo vypadá ve filmech velmi efektně, málokdy však člověk narazí na promrzlého Brada Pitta.


Zpět

Pána bylo třeba obrátit na záda, ale dál se s ním snažíme manipulovat co nejméně. Odizolujeme ho od vnějšího prostředí, zavoláme 155 a do příchodu ZZS udržujeme průchodné dýchací cesty a pravidelne sledujeme základní vitální funkce.

Správná odpověď

Hypotermie je život ohrožující stav, pacient je v bezvědomí a tak je nutné volat ZZS. Vyvarováním se nadbytečné manipulace předcházíme přesunu chladnější periferní krve do jádra a izolací pacienta od chladného okolí zabráníme dalšímu poklesu teploty. Při těžké hypotermii totiž hrozí vznik ventrikulární fibrilace.


Pokračovat

Pána posadíme, sundáme mu mokré oblečení a oblékneme suché. Podáme sladký teplý nápoj bez kofeinu a alkoholu, voláme na 155, čímž zajistíme jeho rychlou přepravu.

Nesprávná odpověď

Sundat mokré oblečení je sice dobrá úvaha, ale prevence maligní arytmie je prioritou. Proto s pacientem manipulujeme co nejmíň. Při těžké hypotermii hrozí riziko ventrikulární fibrilace (z důvodu přesunu chladné krve z periferie do jádra). Navíc do člověka v bezvědomí nic nelijeme, to platí obecně, nejen při hypotermii.


Zpět

?

Nápověda

ZZS = Zdravotnická záchranná služba×
 
DF

9/min

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici