Management šoku

00:00

  • Management šoku
Pacientka je intubovaná, sedovaná, na umělé plicní ventilaci. Poslechově je dýchání bilaterálně bez vedlejších fenoménů. Při celkovém vyšetření nebyly nalezeny žádné známky poranění. Podle doporučení Surviving Sepsis Campaign a Vašeho klinického úsudku, jaké další kroky podniknete?

Změřím hladiny laktátu, odeberu 2 sety hemokultur (aerobní a anaerobní), podám širokospektrá antibiotika, tekutiny 30 ml/ kg balancovaného roztoku pro korekci hypotenze s cílem MAP ≥ 65 mm Hg, pokud jej nelze dosáhnout, nebo jsou hladiny laktátu ≥ 4 ​mmol/l, nasadím noradrenalin. Pátrám po zdroji infekce, indikuji RTG snímek hrudníku, ultrazvukové vyšetření břicha a gynekologické vyšetření.

Správná odpověď

Správně! Opakované měření hladin laktátu (> 2 mmol/L) nám umožňuje sledovat odpověď pacienta na léčbu. Mimo hladin laktátu, budu chtít vyšetření biochemie, hladin glukózy, zánětlivé markery (CRP, prokalcitonin), parametry orgánových funkcí: urea, kreatinin, jaterní testy, bilirubin, krevní obraz a koagulace. Pokud je to možné, provedeme vyšetření ROTEM, pacient v sepsi může mít koagulopatii. Vazopresorem první volby bude v tomto případě noradrenalin. Širokospektrá antibiotika jsou indikovaná v úvodní terapii sepse zatím neznámého původu.


Pokračovat

Prvním krokem v diferenciální diagnostice je provedení CT hlavy a hrudníku.Poté změřím hladiny laktátu, odeberu 2 sety hemokultur (aerobní a anaerobní), podám širokospektrá antibiotika, podám tekutiny 30 ml/ kg balancovaného roztoku pro korekci hypotenze s cílem MAP ≥ 65 mm Hg, pokud jej nelze dosáhnout, nebo jsou hladiny laktátu ≥ 4 ​mmol/l, nasadím vazopresor-noradrenalin. Zopakuji laboratorní odběry k monitoraci orgánových funkcí pacienta.

Nesprávná odpověď

Špatná odpověď, pacient musí být hemodynamicky stabilní, aby mohl být transportován na CT a navíc jiné terapeutické kroky mají v tuto chvíli přednost.


Zpět

Změřím hladinu laktátu, odeberu 2 sety hemokultur (aerobní a anaerobní), podám širokospektrá antibiotika, podám tekutiny 100 ml/kg balancovaného roztoku pro korekci hypotenze s cílem MAP ≥ 65 mm Hg, pokud jej nelze dosáhnout, nebo jsou hladiny laktátu ≥ 4 ​mmol/l, nasadím vazopresor-noradrenalin. Pátrám po zdroji infekce, indikuji RTG snímek hrudníku, ultrazvukové vyšetření břicha a gynekologické vyšetření.

Nesprávná odpověď

Špatná odpověď, podle doporučení Surviving Sepsis Campaign je doporučeno podat iniciální bolus 30 ml/kg balancovaných tekutin a může být opakován, snažíme se individualizovat tekutinovou terapii za monitorace hemodynamického stavu pacienta.


Zpět

Změřím hladiny laktátu, odeberu 2 sety hemokultur (aerobní a anaerobní), podám širokospektrá antibiotika, podám tekutiny 30 ml/kg balancovaného roztoku pro korekci hypotenze s cílem MAP ≥ 65 mm Hg, pokud jej nelze dosáhnout, nebo jsou hladiny laktátu ≥ 4 ​mmol/l, nasadím dobutamin. Pátrám po zdroji infekce, indikuji vyšetření likvoru, endoskopii GIT a stomatologické vyšetření při pátrání při fokusu.

Nesprávná odpověď

Inotropika používámě ke zvýšení síly myokardiální kontrakce, lékem volby hypotenze u septického šoku po podání tektin, pro udržení MAP ≥ 65 mm Hg budou vazopresory, konkrétně noradrenalin. V tuto chvíli není v rámci diferenciální diagnostiky indikováno endoskopické vyšetření GIT, ani stomatologické vyšetření.


Zpět

?

Nápověda

GCS- Glasgow Coma Scale×
 
DF

15/min

TF

140/min

SpO2

98 %

TK

80/40 mmHg

EKG

není k dispozici

Vyšetření:
Teplota: 39,5°C GCS: 3

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET