Polytrauma dítěte

00:00

  • Polytrauma dítěte
Pětiletý chlapec Toník s maminkou šli na procházku ve městě. Ve chvíli maminčiny nepozornosti se Toník dostal na silnici, odkud už jen maminka slyšela skřípění brzd a ránu. Chlapec nyní leží na zemi. Vy jdete náhodou kolem a chcete pomoci. Víte, že se nejdříve musíte rozhlédnout, abyste mohli bezpečně projít k dítěti. Oslovíte chlapce, ale on nereaguje. Vypadá, že je v bezvědomí, kromě toho má otevřenou zlomeninu levé stehenní kosti, která masivně krvácí. Zavoláte na maminku, aby Vám přišla pomoct, protože ta stojí na silnici a nepřítomně hledí na své zraněné dítě. Požádáte řidiče auta, aby donesl všem reflexní vesty a za auto dal výstražný trojúhelník. Co uděláte dál?

Nejdříve zkontrolujeme dýchaní. Zavoláme záchranku a řídíme se pokyny operátora, proto zastavíme krvácení provizorním škrtidlem z opasku nebo škrtidlem z autolékarničky.

Nesprávná odpověď

Je nutné si správně zvolit priority. Zastavení masivního krvácení má vždy přednost před voláním RZP i před zajištěním dýchacích cest a kontrolou dýchání. Jinak hrozí nebezpečí z prodlení a vykrvácení pacienta.


Zpět

Zastavíme krvácení škrtidlem z autolékárničky a uložíme chlapce do stabilizované polohy, pak zavoláme záchranku.

Nesprávná odpověď

Škrtidlo z autolékárničky je správná volba, nicméně není správně chlapce rovnou ukládat do stabilizované polohy. Při nárazu mohl utrpět poranění páteře. Pokud spontánně dýchá, nezvrací a není nutné zahajovat KPR je lepší s pacientem nehýbat.


Zpět

Zastavíme krvácení provizorním škrtidlem např. opaskem a pak zavoláme záchranku, řídíme se pokyny operátora, proto zkontrolujeme dýchaní.

Správná odpověď

Zastavení masivního krvácení má vždy absolutní prioritu před voláním RZP i před vyšetřením vitálních funkcí. Podle časové dostupnosti použijete škrtidlo buď z autolékárničky nebo provizorní. Přiložíte ho nad otevřenou ránu na dlouhých kostech, to poskytne prozatimní zástavu krvácení. Je důležité, abyste si zapamatovali čas přiložení škrtidla a po příjezdu RZP jej sdělili záchranářům. Dýchání kontrolujete přiložením hlavy k ústům a zároveň sledováním pohybů hrudníku. Dále s chlapcem nebudete hýbat, protože při nárazu mohl utrpět poranění páteře. Budete kontrolovat, jestli se nemění chlapcovy vitální funkce a čekat na příjezd RZP.


Pokračovat

Zavoláme na řidiče, ať donese autolékárničku, počkáme na ni a následně vyrobíme tlakový obvaz na zastavení krvácení. Zavoláme záchranku, řídíme se pokyny operátora, proto zkontrolujeme dýchaní.

Nesprávná odpověď

Čekáním na řidiče ztrácíte čas a chlapec dále krvácí. Také tlakový obvaz není správná volba v případě otevřených zlomenin.


Zpět

?

Nápověda

RZP = rychlá záchranná služba×
 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

Nastavení cookies

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET