Toxická reakce na lokální anestetika ve stomatologii

00:00

  • Toxická reakce na lokální anestetika ve stomatologii
Pacient po podání anestetika jeví známky euforie, je mnohomluvný, mírně zmatený, připomíná opilce, stěžuje si na kovovou pachuť na jazyku. Pozorujeme mimovolní svalovou aktivitu v mimické oblasti.

Voláme PČR s podezřením na intoxikaci alkoholem.

Nesprávná odpověď

Špatná odpověď. Policie by pacientovi s jeho zdravotním stavem moc nepomohla.


Zpět

Tyto alarmující příznaky nebereme na lehkou váhu, důležité je uklidnění ležícího pacienta v protišokové poloze, sledujeme případné změny vitálních funkcí.

Správná odpověď

Správná odpověď. Zmíněné symptomy by nás měly směřovat k podezření na toxickou reakci na lokální anestetika.


Pokračovat

Tyto alarmující příznaky nebereme na lehou váhu, pacienta uvedeme do protišokové polohy, preventivně zajistíme žilní vstup, podáváme kortikoidy.

Nesprávná odpověď

Špatná odpověď. Kortikoidy nejsou lékem první volby ani u alergické reakce, natož u podezření na toxickou reakci.


Zpět

Tyto alarmující příznaky nebereme na lehou váhu, pacienta uvedeme do protišokové polohy, preventivně zajistíme žilní vstup, podáváme antihistaminika.

Nesprávná odpověď

Špatná odpověď. Pacient nevykazuje symptomy alergické reakce, není důvod k podání antihistaminik


Zpět

 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici