Eklampsie

00:00

Do gynekologické ambulance přijde žena, 33 let, sekundi gravida primipara, gestační stáří plodu 32+3. Stěžuje si na tuhnutí a bolesti břicha s maximem v pravém podžebří, otoky nohou, bolesti hlavy. Na pravidelné kontroly nedochází, preferuje přirozený průběh těhotenství a porodu. S manželem žijí na velkém statku, chovají hospodářská zvířata. Nynější potíže trvají již několik 5 týdnů, nedovolují jí dělat těžší práci. Léčila se sama bylinami (meduňka, máta), na otoky nohou jí pomohly odvary a koupele. Jaké bude vyšetření?

Změříme tlak, uděláme kompletní gynekologické vyšetření (zrcadla, amnioskopie, ozvy plodu), odebereme krev na statimové biochemické a hematologické vyšetření, moč na chemický rozbor a diagnostickým papírkem.

Správná odpověď

Naštěstí jsme rodičce podali přesvědčivé argumenty a tudíž podstoupila všechna námi doporučená vyšetření, které nám pomohou stanovit diagnózu.


Pokračovat

Tuhnutí a bolesti břicha jsou známky počínajícího porodu, proto ženu ihned převezeme na porodní sál a předáme do péče porodní asistentce.

Nesprávná odpověď

Tyto klinické projevy nejsou známkami počínajícího porodu, převoz na porodní sál je nyní jen ztrátou času.


Zpět

Respektujeme alternativní způsob života rodičky, proto provedeme pouze sono vyšetření a sjednáme další kontrolu za 14dní, na otoky a hypertenzi nasadíme diuretika.

Nesprávná odpověď

Žena přišla do ambulance s potížemi, sono vyšetření je část gynekologického vyšetření ale nemělo by se stát pouze jedinou metodou pro „alternativní rodičky“. Pacientka odchází domů, kde se jí potíže zhorší. Za 9 dní, ještě před další kontrolou, dostane eklamptický záchvat. Manžel jí ihned volá záchranku, která ženu odváží do nemocnice. Pacientka umírá na rozvoj DIC. Dítě se už nepodaří zachránit. Bylo na vás podáno trestní oznámení ve věci usmrcení z nedbalosti.


Zkusit znovu Pohřbít pacienta

 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

Nastavení cookies

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET