Léčba tachyarytmie

00:00

  • Léčba tachyarytmie
Muž, 62 let, přichází za Vámi (ordinace PL) pro od rána trvající pocity rychlého bušení srdce, tlak v hlavě, dále se cítí slabý, nevýkonný, motá se mu hlava, špatně se mu dýchá. Pacient říká, že se cítí, jakoby jel jen na jeden válec. Víte, že se jedná o hypertonického diabetika s ICHS a se sníženou EF pod 40 % a IM v anamnéze. Co budete s pacientem dále dělat?

Pacienta uložíme na lůžko, voláme jeho synovi. ten ho doprovodí domů s doporučením na vyšetření u kardiologa.

Nesprávná odpověď

NE, stav pacienta není ani jasný, ani stabilní. Může dojít k maligní fibrilaci a následné srdeční zástavě a smrti pacienta.


Zpět

Pacienta uložíme na lůžko, voláme ZZS. Pohlídáme, že se pacient nebude namáhat a pokusíme se zajistit periferní žilní přístup.

Správná odpověď

SPRÁVNĚ, pacientův stav by se mohl zhoršit rozvojem maligní arytmie, následné srdeční zástavy. Proto je zavolání ZZS správná volba.


Pokračovat

Pacienta uložíme na lůžko, voláme jeho synovi. Ten ho doprovodí do nemocnice, kde mu objednáme vyšetření u kardiologa.

Nesprávná odpověď

NE, pacientův stav se může zhoršit rozvojem maligní arytmie, následné srdeční zástavy. Volání ZZS až při zástavě, znamená zbytečné a nebezpečné prodlení.


Zpět

Vhodnými otázkami se ujistíme, že je pacientovi lépe a pošleme ho na neurologii k došetření příčiny presynkopálního stavu.

Nesprávná odpověď

NE, pravděpodobně se jedná o arytmogenní synkopu. Stav pacienta nedovoluje, aby se transportoval do nemocnice sám. Pravděpodobně se jedná o arytmii, která může zvrhnout v maligní arytmii a následně v srdeční zástavu a smrt pacienta.


Zpět

?

Nápověda

PL … praktický lékař, ICHS … ischemická choroba srdeční, EF … ejekční frakce, IM … infarkt myokardu, ZZS … zdravotnická záchranná služba×
 
DF

19/min

TF

není k dispozici

SpO2

95 %

TK

110/60 mmHg

EKG

není k dispozici

Vyšetření:
OA: diabetes mellitus II na perorálních antidiabeticích a dietě, hypertenze, stp. infarktu myokardu ve věku 56let, nyní prokázané snížení EF na kontrolním ultrazvuku srdce;

FA: Siofor 500mg 1-0-1, Anopyrin 100mg 1-0-0, Sortis 40mg 0-0-1, Betaloc ZOK 50mg 1-0-0, Tritace 2,5mg 1-0-0

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici