Před příjezdem horské služby

00:00

  • Před příjezdem horské služby
Pomoc horské služby je na cestě. Setrváváte u zraněného lyžaře, který s vámi stále komunikuje a stěžuje si na bolest. Co dalšího pro něj můžete udělat?

V prvé řadě zajistíme tepelný komfort zraněného jak teplým oděvem, tak teplými nápoji. V přiměřeném množství můžeme podat i alkohol.

Nesprávná odpověď

Alkohol v žádném případě nepodáváme! Způsobuje kožní vazodilataci, teplo se rychleji ztrácí do okolí a klesá teplota tělesného jádra. Dále působí tlumivě na termoregulační centrum, takže se nespouští svalový třes produkující teplo. V neposlední řadě může způsobit zvracení, ovlivnit vědomí a interakci s následně podanými léky.


Zpět

Zraněného necháme v klidu odpočívat, vše ostatní je už úkolem pro odborníky.

Nesprávná odpověď

Něco zásadního bychom udělat měli! Zkuste se opravit.


Zpět

Snažíme se ulevit zraněnému od bolesti. Máme-li analgetika, můžeme je podat. Stejně tak můžeme poskytnout teplé nealkoholické nápoje na zahřátí a drobnou sladkost.

Nesprávná odpověď

Léky, nápoje ani jídlo nesmíme podávat z několika důvodů. Nevyloučili jsme zatím zranění břicha a navíc je často při traumatu zastavena peristaltika, nedochází tedy k pasáži potravy. To může být později komplikací pro vyšetření či zákrok prováděný ideálně nalačno.


Zpět

Zajistit zraněnému tepelný komfort. Nepodáváme žádné léky. Kontrolujeme základní životní funkce.

Správná odpověď

Tepelný komfort zajistíme izolací od sněhu, přidáme další vrstvu oblečení. Správně jsme jako laici nepodali žádné léky, ani proti bolesti. Stejně tak nepodáváme tekutiny ani jídlo. Při traumatu často dochází k zástavě peristaltiky a hrozí stagnace žaludečního obsahu a zvracení. Podané tekutiny/ jídlo by mohly být komplikací pro pozdější vyšetření či zákrok.


Pokračovat

 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici