Dispečer ZZS

00:00

  • Dispečer ZZS
Nyní se vžijte do role dispečera ZZS. Matka z Ostravska vám popsala situaci: našla své dítě v bezvědomí ve vaně, ze které ho již vytáhla. Honzík dýchá, ale nereaguje na jakékoli podněty. Matce je také nevolno, ihned však upozorňuje, že je to poslední dobou kvůli těhotenství běžné. Napadne vás možnost otravy CO. Proto se matky zeptáte, jestli je v koupelně plynová karma. V případě že ano, jak zareagujete?

V takovém případě není nutné volat sanitku. Stav se samovolně upraví po pobytu na čerstvém vzduchu.

Nesprávná odpověď

Otrava CO je život ohrožující stav. Jeden z postižených je v bezvědomí, proto je bezpodmínečně nutné poslat pro něj ZZS a dopravit ho do nemocnice. Těhotná žena je rizikový pacient, proto i jí je nutné poslat ZZS.


Zpět

Nařídíme co nejrychleji opustit i s dítětem koupelnu. Dále pošleme jednu sanitku pro Honzíka a druhou sanitku pro matku. Doporučíme zajistit přístup čerstvého vzduchu (otevřít okno, vynést před dům).

Správná odpověď

Při podezření na otravu oxidem uhelnatým je nejdůležitější dostat postiženého z prostředí zamořeného CO a zajistit přísun čerstvého vzduchu. Dítě i matka byli vystaveni nebezpečí otravy CO, proto budete posílat sanitku pro každého zvlášť.


Pokračovat

Pošleme na místo sanitku.

Nesprávná odpověď

Je podstatné omezit pobyt v zamořené místnosti na co nejkratší dobu, proto matce musíte nařídit, aby syna vynesla ven z koupelny. Rovněž je důležitý přísun čerstvého vzduchu.


Zpět

Nařídíme co nejrychleji opustit i s dítětem koupelnu. Dále pošleme sanitku pro Honzíka. Doporučíme matce zajistit přístup čerstvého vzduchu (otevřít okno, vynést před dům).

Nesprávná odpověď

Rozvaha nad otravou je správná. Jelikož však víte, že je matka těhotná a vystavení oxidu uhelnatému je vysoce rizikové jak pro ni, tak především pro plod, je nutné zavolat sanitku i pro matku.


Zpět

?

Nápověda

CO = oxid uhelnatý×
 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici