HELLP syndrom

00:00

Gravidní pacientku (28 let) přiváží partner na gynekologicko-porodnické oddělení místní nemocnice. Žena je ve 26. týdnu gravidity, uvádí silné, náhle vzniklé bolesti v epigastriu a pravém podžebří. Bolest popisuje jako tupou a neměnící se. Dále si stěžuje na nevolnost, zvracení a silné bolesti hlavy. Jaký bude váš další postup?

Pacientce předepíšete analgetika na bolest hlavy, při přetrvávajících obtížích domluvíte konzultaci na neurologii. Zároveň doporučíte kontrolu u registrujícího gynekologa za 10 dní.

Nesprávná odpověď

Příznaky, které pacientka udává, jako jsou bolesti hlavy a bolest v epigastriu, mohou značit některé velmi závažné komplikace těhotenství a jejich bagatelizace by mohla mít závažné následky pro matku i plod. Je nutné důkladnější vyšetření, včetně stanovení základních laboratorních hodnot, pro určení příčiny potíží.


Zpět

Odeberete důkladnou anamnézu, provedete měření TK, kontrolní UZ plodu a CTG, odeberete periferní krev na laboratorní vyšetření a moč na chemický rozbor.

Správná odpověď

Anamnéza je vždy základem pro stanovení diagnózy, měření tlaku krve patří k základnímu vyšetření těhotné pacientky. Stejně tak kontrolní ultrazvuk plodu, kardiotokogram a laboratorní vyšetření, která nám pomohou blíže určit příčinu potíží pacientky.

Vyšetření plodu: UZ - fyziologický, odpovídá gestačnímu stáří 25+4; CTG - fyziologický záznam (srdeční akce plodu pravidelná, bazální frekvence 140/min, děloha klidná).


Pokračovat

Odeberete důkladnou anamnézu, změříte TK pacientky a provedete kontrolní UZ plodu. Pacientku na několik dní hospitalizujete, v případě vysokého tlaku podáte antihypertenziva a domluvíte konzultaci na neurologii pro bolest hlavy.

Nesprávná odpověď

Příznaky, které pacientka udává, jako jsou bolesti hlavy a bolest v epigastriu, mohou značit některé velmi závažné komplikace těhotenství. Zvýšený krevní tlak odpovídá bolestem hlavy, nevysvětluje však bolesti břicha. Je nutné důkladnější vyšetření, včetně stanovení základních laboratorních hodnot, pro určení příčiny potíží.


Zpět

Pravděpodobně se jedná o střevní virózu, provedete kontrolní UZ plodu a pacientku odešlete k došetření na gastroenterologické oddělení.

Nesprávná odpověď

Bez bližších údajů o pacientce není možné vyslovit finální diagnózu. Bolesti břicha sice mohou značit i gastrointestinální obtíže, nicméně bolest v epigastriu v kombinaci s bolestmi hlavy může být příznakem mnohem závažnějších komplikací. Proto je nutné důkladnější vyšetření, včetně stanovení základních laboratorních hodnot, pro bližší určení příčiny potíží.


Zpět

?

Nápověda

TK - krevní tlak
UZ - ultrazvuk
CTG - kardiotokograf (KTG)
LDH - laktátdehydrogenáza

Základní provedená laboratorní vyšetření krve:
- krevní obraz, kolagulogram, iontogram
- jaterní testy, LDH, celkový bilirubin
- kyselina močová, urea, kreatinin
- celková bílkovina, albumin×
 
DF

17/min

TF

89/min

SpO2

není k dispozici

TK

160/105 mmHg

EKG

není k dispozici

Vyšetření:
Fyzikální vyšetření pacientky:
- při vědomí, orientovaná, spolupracuje
- kůže růžová, teplá, lehce opocená
- dýchání čisté, alveolární, bez vedlejších zvukových fenoménů
- akce srdeční pravidelná, 2 ozvy ohraničené, tachykardie 90/min
- břicho palpačně bolestivé v epigastriu
- dolní končetiny bez otoků

- vaginální vyšetření fyziologické, cervix score 0

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici