Anestezie ve stáří

00:00

Jste traumatolog na urgentním příjmu. Je sobota večer. Sanitka Vám dovezla pacienta: 75letý pan Acetábul. Dopoledne upadl na pravý bok. Pád si pamatuje, udeřil se do hlavy o židli, na zátylku má oděrku s hematomem (cca 2x2 cm). Po pádu se nemohl zvednout a zavolat si pomoc. Byl nalezen až dcerou po jejím příchodu. V boku cítí bolest a pravou dolní končetinou nemůže hýbat. Jak budete reagovat?

Mám podezření na zlomeninu krčku femuru, takže nechám udělat RTG pravé kyčle a kvůli úrazu na zátylku i CT hlavy. Zajistím odběr krve pro laboratorní testy.

Správná odpověď

I když se pracovní diagnóza může ještě změnit, je tento postup správný. Nejen, že si případně potvrdíme předpokládanou zlomeninu v kyčelní oblasti, ale vyloučíme i možné nitrolební krvácení, u kterého se dosud nemusely rozvinout příznaky.


Pokračovat

Indikuji nejprve celotělové CT vyšetření a během něj začnu domlouvat překlad na neurochirurgické oddělení.

Nesprávná odpověď

Celotělové CT je s největší pravděpodobností nadbytečné. Dostačující je CT hlavy a prostý RTG snímek kyčelní oblasti. Možný překlad na neurochirurgické oddělení rozhodne nález na CT hlavy.


Zpět

Předepíši analgetika (1 g paracetamolu každých 8 hodin) a pozvu si ho na kontrolu během příštího týdne.

Nesprávná odpověď

Toto je jasné zanedbání situace. Pacient bude doma imobilní a upoután na lůžko, čímž se zvyšuje riziko vzniku pneumonie a trombembolické nemoci. Navíc jsme nevyloučili intrakranialní krvácení po úderu do hlavy.


Zkusit znovu Pohřbít pacienta

 
DF

18/min

TF

70/min

SpO2

97 %

TK

144/89 mmHg

EKG

rytmus sinusový, akce pravidelná

Vyšetření:
Neurologické vyšetření je lehce limitováno bolestí pravé kyčle, ale bez patologií. Zornice izokorické.

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici