Příjezd RLP

00:00

  • Příjezd RLP
Výzva z dispečinku: 42letý muž, popálený hořícím benzínem, při vědomí.
Po příjezdu RLP na místo je muž při vědomí, komunikuje, je neklidný, stěžuje si na bolest. Vy, jako lékař RLP, odebíráte základní anamnézu, zjišťujete mechanizmus úrazu a provádíte orientační fyzikální vyšetření. Nacházíte hluboké popáleniny na levé HK, břichu, genitáliích, dolní části zad a levé DK. Inhalační trauma shledáváte nepravděpodobné. Vaším dalším úkolem je odhadnout procentuální podíl postižené plochy. Jaké pravidlo k tomu použijete a kam budete pacienta směřovat?

46 % povrchu těla - podle pravidla devíti - nejbližší krajská nemocnice s urgentním příjmem.

Nesprávná odpověď

Urgentní příjem v krajské nemocnici není místem definitivního ošetření pacienta. Zbytečně bychom ho tedy zatěžovali sekundárním převozem. K orientačnímu zjištění větší postižené plochy se správně používá pravidlo devíti podle Wallaceho.


Zpět

18 % povrchu těla - podle pravidla dlaně - nejbližší zdravotnické zařízení s chirurgickou ambulancí.

Nesprávná odpověď

Chirurgická ambulance v okresní nemocnici není místem definitivního ošetření pacienta. Zbytečně bychom ho tedy zatěžovali sekundárním převozem. K orientačnímu zjištění větší postižené plochy se používá pravidlo devíti podle Wallaceho.


Zpět

46 % povrchu těla - podle pravidla devíti - popáleninové centrum.

Správná odpověď

Pokud má dospělý člověk rozsáhlé popáleniny na více než 20 % plochy, je převoz do popáleninového centra s komplexní péčí prioritní i přes větší vzdálenost. Je to místo definitivního ošetření pacienta, nebudeme ho tedy zatěžovat dalším převozem. S výhodou můžeme konzultovat dostupnost LZS. K orientačnímu zjištění větší postižené plochy se správně používá pravidlo devíti podle Wallaceho.


Pokračovat

33 % povrchu těla - podle pravidla dlaně - popáleninové centrum.

Nesprávná odpověď

Popáleninové centrum je u dospělého s rozsahem hlubokých popálenin na více než 20 % správnou volbou jako místo definitivního ošetření. K orientačnímu zjištění větší postižené plochy se ale používá pravidlo devíti podle Wallaceho.


Zpět

?

Nápověda

RLP - rychlá lékařská pomoc
LZS - letecká záchranná služba
HK - horní končetina
DK - dolní končetina×
 
DF

24/min

TF

112/min

SpO2

93 %

TK

148/80 mmHg

EKG

rytmus sinusový, akce pravidelná, frekvence 108 /min

Vyšetření:
OA: s ničím se neléčí
FA: bez trvalé medikace
AA: neguje

Gly

výsledky

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici