Herpes labialis

00:00

  • Herpes labialis
Z dokumentace však zjišťujete, že pacientce chybí RTG vyšetření, které si cestou PL musí doplnit. Pacientka odchází a v tu chvíli vám zazvoní telefon. Volá pacient, který má druhý den nastoupit na plánovanou artroskopii kolenního kloubu v celkové anestezii. Jedná se o mladého, zdravého muže bez komplikujících onemocnění (ASA I), který však tvrdí, že se mu přes noc objevil opar na rtu. Ptá se vás, jestli to má nějaký vliv na jeho operaci. Jaká bude vaše odpověď?

Oparu se nebojíme a operaci provedeme podle plánu.

Nesprávná odpověď

Herpes labialis je infekční onemocnění, které v souvislosti s intubací může zkomplikovat pacientův pooperační stav např. herpetickou pneumonitidou (zavlečením viru ze rtu do plic). Opar je také známkou oslabené imunity, která zvyšuje riziko pooperačních komplikací.


Zpět

Opar vliv má, operaci odložíme.

Správná odpověď

Herpes labialis je infekční onemocnění, které v souvislosti s intubací může zkomplikovat pacientův pooperační stav např. herpetickou pneumonitidou (zavlečením viru ze rtu do plic). Opar je také známkou oslabené imunity, která zvyšuje riziko pooperačních komplikací. Neakutní zákrok je proto vhodné odložit do přeměny vezikul v krusty.


Pokračovat

Opar vliv má, operaci provedeme, ale změníme druh anestezie z celkové na subarachnoidální blokádu (tzv. spinální).

Nesprávná odpověď

Tento postup bychom volili v případě neodkladného výkonu. My operaci ale přesto odložíme, v případě selhání blokády by totiž bylo nutné přistoupit k celkové anestezii a riskovali bychom tak vznik herpetické pneumonitidy (zavlečením viru ze rtu do plic). Opar je také známkou oslabené imunity, která zvyšuje riziko pooperačních komplikací.


Zpět

?

Nápověda

PL = praktický lékař
ASA = American Society of Anesthesiologists (stratifikace rizika anestezie u pacienta s ohledem na přidružená onemocnění)×
 
DF

není k dispozici

TF

není k dispozici

SpO2

není k dispozici

TK

není k dispozici

EKG

není k dispozici

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici