Dopravní nehoda Svědků Jehovových

00:00

  • Dopravní nehoda Svědků Jehovových
Nacházíte se na místě dopravní nehody, kde došlo k nárazu menšího osobního automobilu bez airbagů do stromu. V automobilu se nacházejí 3 zraněné osoby. Na místě řidiče je mladý muž, který je při vědomí a stěžuje si na bolest pravé dolní končetiny. Na místě spolujezdce je mladá žena v bezvědomí s rozsáhlou ránou na čele, pravděpodobně způsobenou nárazem na palubní desku vozidla. Vzadu v autosedačce sedí plačící, asi 3leté dítě.

Vžijete se do role lékaře RLP vyšetřujícího ženu v bezvědomí. Před odchodem RLP Vás její manžel informuje o tom, že žena, stejně jako on, odmítá krevní transfuzi, a proto si nepřeje, aby jí v nemocnici byly podány transfuzní přípravky. Jaké budou Vaše další kroky?

Krční límec –> 100% kyslík obličejovou maskou -> žilní vstup –> volumoterapie krystaloidy, kyselina tranexamová–> komprese a sterilní krytí rány -> letecký transport do traumacentra.

Nesprávná odpověď

GCS 3 je vždy indikací k intubaci!


Zpět

Krční límec –> 100% kyslík -> žilní vstup –> nutná intubace –> volumoterapie krystaloidy, kyselina tranexamová –> komprese a sterilní krytí rány -> letecký transport do traumacentra.

Správná odpověď

GCS 3 je vždy indikací k intubaci. S krčním límcem se intubuje poměrně obtížně, proto ho můžeme krátkodobě sundat, ale je nutná asistence k fixaci hlavy. Záklon hlavy se pokud možno neprovádí. Pacienta s kraniotraumatem vždy transportujeme do traumacentra, ideálně letecky dle aktuálních možností.


Pokračovat

100% kyslík -> žilní vstup –> nutná intubace –> volumoterapie krystaloidy, kyselina tranexamová –> komprese a sterilní krytí rány -> transport do nejbližší nemocnice s chirurgickým oddělením.

Nesprávná odpověď

Zapomněli jste na krční límec! Vzhledem k typu úrazu a stavu pacientky nelze vyloučit poranění krční páteře a nešetrnou manipulací bychom mohli způsobit nevratné poškození. Navíc, pacient s kraniotraumatem patří do traumacentra.


Zpět

?

Nápověda

RLP – Rychlá lékařská pomoc
GCS – Glasgow Coma Scale
PNO – Pneumothorax
FR - Fotoreakce×
 
DF

8/min

TF

115/min

SpO2

82 %

TK

85/48 mmHg

EKG

není k dispozici

Vyšetření:
Žena v bezvědomí, GSC 3, zornice izokorické bez FR, krvácející rána na čele, nelze vyloučit poranění krční páteře, hypoventilující, dýchání bilat. slyšitelné, bez známek PNO, břicho, pánev a končetiny bez zjevné patologie. Kapilární návrat více než 4 s.

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET