Rozhodování na konci života

00:00

  • Rozhodování na konci života
Paní Nováková přivezena z domu, zaintubována na místě, přijatá na oddělení akutní a resuscitační péče (ARO) cestou urgentního příjmu, pro celkové zhoršení stavu, dušnosti a kvantitativní poruchou vědomí. Po přijetí pacientky na ARO bylo provedeno RTG srdce a plic, kde byly zobrazeny četné infiltrace v plicích, se suspektním podezřením na karcinom plic. Jakou další diagnostickou metodu by jste zvolili pro verifikaci diagnózy?

NMR - magnetická rezonance.

Nesprávná odpověď

Magnetická resonance je zdlouhavá metoda vyznačující se nízkou rozlišovací schopností v plicích.


Zpět

Biopsie.

Nesprávná odpověď

Bioptické vyšetření není výkonem primárně prováděným pro stanovení diagnózy. Snahou je vždy stanovit diagnózu tumoru pomocí méně invazivní metody. Teprve ve chvíli, kdy je stanoveno podezření na tumor či jiný patologický proces, je možné provést biopsii a následně histologické zařazení tumoru.


Zpět

Bronchoskopie.

Nesprávná odpověď

Bronchoskopií nejsou viděny žádné patologické infiltráty v plicním parenchymu.


Zpět

HR-CT plic a NMR- magnetická rezonance mozku.

Správná odpověď

CT je diagnostická metoda, díky níž jsou viděny a rozlišeny jednotlivé anatomické struktury. Současně nám pomáhá rozlišit probíhající jednotlivé patologické procesy. Oproti jiným diagnostickým metodám je zde výhodou lepší rozlišovací schopnost v plicích s dopomocí podání kontrastní látky. NMR - magnetická rezonance mozku je významná zejména v rozlišování anatomických struktur a patologických procesů, zejména u metastáz a nádorů.


Pokračovat

 
DF

22/min

TF

107/min

SpO2

88 %

TK

109/67 mmHg

EKG

rytmus sinusový, akce pravidelná, frekvence 123 /min

 

Gly

není k dispozici

ABR

není k dispozici

KO

není k dispozici

iontogram

není k dispozici