Úvod do anestezie

00:00

  • Úvod do anestezie
Rozhodli jste se pro celkovou anestezii. Nyní zvolte postup pro úvod do celkové anestezie s následným zajištěním dýchacích cest.

Preoxygenuji, podám Dormicum 2 mg, Nimbex 10 mg, vyzkouším zda jde pacient prodechnout obličejovou maskou, následně zavedu laryngeální masku.

Nesprávná odpověď

Tento úvod je naprosto nevhodný, pacienta bychom neuvedli do anestezie, jen bychom ho znehybnili relaxanciem. Pro pana Kulhala by to byl nejspíše nejhorší životní zážitek.


Zpět

Preoxygenuji, podám Sufentanil 10 µg, Propofol 180 mg, vyzkouším zda jde pacient prodechnout obličejovou maskou, podám Nimbex 10 mg a po 3 minutách ventilace obličejovou maskou intubuji orotracheální kanylou.

Správná odpověď

Před každým úvodem do celkové anestezie je důležité pacienta preoxygenovat čistým kyslíkem pro vytvoření co největší rezervy kyslíku v plicích. Tato rezerva nám poskytne delší čas během intubace aniž by pacient desaturoval. Následně je nutné podat analgetika a hypnotika a před podáním svalového relaxancia si ověřit, že jsme schopni pacienta ventilovat přes obličejovou masku. OTI je vhodná pro povahu operace, kdy se s pacientem manipuluje při instalaci intrumentária. Jinou možností je zavedení laryngeální masky, hrozí při ní ale riziko netěsnosti. Volba však záleží na každém anesteziologovi.


Pokračovat

Preoxygenuji, podám Sufentanil 10 µg, Propofol 180 mg, vyzkouším zda jde pacient prodechnout obličejovou maskou, následně zavedu laryngeální masku.

Nesprávná odpověď

Před každým úvodem do celkové anestezie je důležité pacienta preoxygenovat čistým kyslíkem pro vytvoření co největší rezervy kyslíku v plicích. Tato rezerva nám poskytne delší čas během intubace aniž by pacient desaturoval. Následně se podají analgetika a hypnotika a je nutno zajistit dýchací cesty. U této operace je možné zajištění DC laryngeální maskou, nicméně v průběhu operace hrozí riziko její netěsnosti pro povahu operace, kdy dochází k manipulaci s pacientem při instalaci instrumentária. Proto je vhodnější orotracheální intubace. Volba ale záleží na každém anesteziologovi.


Zpět

Preoxygenuji, podám Sufentanil 50 µg, Propofol 500 mg, vyzkouším zda jde pacient prodechnout obličejovou maskou, podám Nimbex 14 mg a po 3 minutách ventilace obličejovou maskou intubuji orotracheální kanylou.

Nesprávná odpověď

Při tomto dávkování bychom mohli pacienta natolik hemodynamicky kompromitovat, že by upadl do těžké hypotenze a mohl by čelit následkům trvalého poškození až smrti.


Zkusit znovu Pohřbít pacienta

?

Nápověda

OTI - orotracheální intubace
Nimbex - účinná látka cisatrakurium-besilát
Dormicum - účinná látka midazolam×
 
DF

18/min

TF

70/min

SpO2

95 %

TK

128/79 mmHg

EKG

rytmus sinusový, akce pravidelná

Vyšetření:
výška: 173 cm
hmotnost: 93 kg
Mallampati skóre: 2, chrup: pevný, záklon hlavy: bez omezení

Gly

výsledky

ABR

není k dispozici

iontogram

výsledky

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET