Monitoring článků

Randomizována dvojitě zaslepená studie k srovnání noradrenalinu a fenylefrinu k udržování krevního tlaku během císařského řezu v subarachnoideální anestezii

Warwick D. Ngan Kee, Shara W. Y. Lee, Floria F. et al.

Během subarachnoideální anestezie u císařského řezu může fenylefrin reflexně snížit srdeční frekvenci a srdeční výdej matky. Noradrenalin je slabý β-adrenergní agonista a zároveň potentní agonista na α-adrenergním receptrou a proto může být vhodný k udržování krevního tlaku při minime negativních účinků na srdeční frekvenci a srdeční výdej ve srovnání s fenylefrinem. V randomizované, zaslepené studii autoři sledovali celkem 104 pacientek podstupujících císařský řez v subarachnoideální anestezii, které byli randomizavané do skupiny s infuzí 5 μg/ml noradrenalinu nebo 100 μg/ml fenylefrinu v dávkovaní k udržení cílové hodnoty systolického krevního tlaku. Primárním cílem byl srdeční výdej (neinvazivní suprasternální doppler), dále byl hodnocen krevní tlak, srdeční frekvence a neonatální outcome. Normalizovaný srdeční výdej v 5té minutě od indukce byl vyšší v skupině s noradrenalinem ve srovnání s fenylefrinem (102,7% vs. 93,8%). V době od indukce do incize uteru byl systolický krevní tlak a tepový objem srovnatelný v obou sledovaných skupinách, srdeční frekvence a srdeční výdej byli vyšší ve skupině s noradrenalinem. Systémová vaskulární rezistence a incidence bradykardie byla nižší ve skupině s nordrenalinem. Neonatální outcome se statisticky signifikantně nelišil mezi sledovanýma skupinama.
Závěrem: při použití počítačem kontrolované (cílené) infuze během subarachnoideální anestezie u císařského řezu, byl noradrenalin efektivní k udržování krevního tlaku a byl asociován s vyšší srdeční frekvencí a srdečním výdejem ve srovnání s fenylefrinem.

Anesthesiology 2015; 122:736-45

Rating:

Téma: 5
Přínos/převratnost: 4
Impact: 5
Zpracování: 4
Abstrakt: 4

88%

březen

2015