Monitoring článků

POOPERAČNÍ ANALGEZIE U TOTÁLNÍ ENDOPROTÉZY KYČELNÍHO KLOUBU: RANDOMIZOVANÁ, DVOJITĚ ZASLEPENÁ STUDIE KE SROVNÁNÍ INTRATHÉKÁLNÍHO MORFINU A LOKÁLNÍ INFILTRAČNÍ ANALGEZIE

J. Kuchalik, B. Granath, A. Ljunggren et al.

Pooperační bolest po endoprotéze kyčelního kloubu může vést k zpoždění mobilizace. Studie k srovnání efektu intrathékálního morfinu (ITM) a lokální periartikulární infiltrační analgezie (LIA). Celkem 80 pacientů bylo randomizováno a studie byla dvojitě zaslepená. Pacientům v ITM skupine byl podán morfin intrathekálně v dávce 0,1 mg a pacient, pacientům v LIA skupině byl periartikulárně infiltrován ropivacain 300 mg + ketolorac 30 mg + 0,5 mg adrenalinu (celkový objem 151,5 ml). Za 24 hod byla katetrem podána dávka 22 ml FR (ITM) nebo 150 mg ropivacainu + ketolorac 30 mg + adrenalin 0,1 mg (LIA). Spotřeba morfinu během prvních 24 hod pooperačního období byla bez signifikantní diference. Během následujících 24-48 hod byla spotřeba vyšší v ITM skupině. Nižší skóre bolesti v klidu na lůžku po operaci bylo dokumentováno v ITM skupině, nicméně při stoji a rehabilitaci po 24-48 hodinách bylo skóre bolesti nižší v LIA skupině. Spotřeba paracetamolu, tramadolu, výskyt pruritu, incidence nauzei a zvracení byla nižší v LIA skupině.
Závěrem: Nižší skóre bolesti bylo dokumentováno v časnému pooperačním období v ITM skupině, později analgetické požadavky, intenzita bolesti v průběhu mobilizace a výskyt vedlejších nežádoucích účinků byl nižší v LIA skupině. Lokální periartikulární infiltrační analgezie je ekvivalentní alternativou k intrathékalnímu podání morfinu k pooperační analgezii u pacientů podstupujících endoprotetický výkon kyčelního kloubu.

British Journal of Anaesthesia 111 (5): 793–9 (2013)

Rating:

Téma: 4
Přínos/převratnost: 3
Impact: 5
Zpracování: 3
Abstrakt: 3

72%

říjen

2013