Monitoring článků

Neuroprotekce u novorozence?

Katherine Louise Shea a Arvind Palanisamy

Hypoxicko-ischemické poškození mozku je vedoucí příčinou mortality a morbiditu u novorozenců. Terapeutické ovlivnění  excitotoxické-oxidativní kaskády má proto signifikantní význam. Autoři se v review věnují recentním technikám neuroprotekce. V léčbě hypoxicko-ischemického mozkového poškození má hlavní místo terapeutická hypotermie, která byla arbitrárně doporučena v délce trvání 72 hodin a 33 ◦C, což aktuálně potvrzují také recentní studie. Optimální délka antenatální terapie magnesiem v rámci neuroprotekce zůstává nedefinována a předpokládá se, že 12ti hodinová nebo kratší terapie magnesiem vede k srovnatelnému neurologickému outcome.

Kombinace adjuvantní terapie jako melatonin nebo erytropoetin společně s terapeutickou hypotermií vede k lepšímu neurologickému outcome ve srovnání se samotnou hypotermií. Terapie založená na kmenových buňkách v preklinickém testování poukazuje na možnou slibnou terapeutickou intervenci v budoucnosti.

Závěrem: V managementu neuroprotekce mozkového poškození u novorozenců bylo dosaženo signifikantního pokroku. Aktuálně stanovení cílové teploty při terapeutické hypotermii a délka trvání terapie v kombinaci s podpůrnou terapií jsou základními kameny terapie. Slibné výslekdy z preklinického výzkumu kmenových buňek musí být v budoucnu potvrzeny v klinických studiích.

 

Curr Opin Anesthesiol 2015, 28:261–266

Neuroprotekce u novorozence?
Rating:

Téma: 3
Přínos/převratnost: 3
Impact: 3
Zpracování: 3
Abstrakt: 3

60%

květen

2015