Monitoring článků

Efektivita farmakoterapie k léčbě intrakraniální hypertenze u pediatrických pacientů s těžkým TBI (traumatic brain injury)

Steven L. Shein, Nikki M. Ferguson, Patrick M. Kochanek et al.

Cílem studie bylo popsat vliv běžně používaných farmakologických intervencí k ovlivnění intrakraniální hypertenze u dětí s těžkým TBI na cerebrální hemodynamiku. V prospektivní observační studii byla intrakraniální hypertenze - IH (intrakraniální tlak - ICP ≥ 20 mm Hg for > 5 min) léčený dle protokolu. Byli zaznamenávany časy a vliv podávané farmakoterapie (fentanyl, 3%Nacl, manitol, pentobarbital) na IH. Periody vzestupu ICP z důvodu instrumentace nebo změny ventilace byli vyňaty z analýzy. Autoři celkem analyzovali 196 dávek fentanylu, hypertonického fyziologického roztoku, manitolu a pentobarbitalu u 16 sledovaných dětí (medián 12 dávek pro pacienta). ICP signifikantně pokleslo po aplikaci fentanylu, hypertonického NaCl a pentobarbitalu. Po kontrole a vyřazení dat souběžné aplikace vícero léku byl pokles ICP identifikován po podání hypertonického NaCl a pentobarbitalu. Cerebrální perfůzní tlak poklesl po podání fentanylu a naopak vzrostl po podání hypertonického NaCl. Po statistickém zohlednění vícero proměných (GCS, ICP, věk) bylo podání hypertonického NaCl asociováno s dvounásobně rychlejší normalizaci ICP ve srovnání s pentobarbitalem a fentanylem. Nejčastější selhání farmakoterapie bylo asociováno s fentanylem.

Závěrem: k poklesu ICP vede farmakoterapie víceré léky, nicméně dle výsledků studie by měl být jako lék první volby považován hypertonický NaCl, protože byl asociován s nejvýhodnějším profilem mozkové hemodynamiky a nejrychlejší úpravou ICP a pediatrických pacientů s těžkým TBI.

Pediatr Crit Care Med 2016; XX:00–00

Efektivita farmakoterapie k léčbě intrakraniální hypertenze u pediatrických pacientů s těžkým TBI (traumatic brain injury)
Rating:

Téma: 4
Přínos/převratnost: 4
Impact: 4
Zpracování: 4
Abstrakt: 4

80%

prosinec

2015