Markus Rall zase řádil… pod Špilasem…

Markusi Rallovi a jeho InPASS týmu se zřejmě v České republice líbí. Jak jinak si vysvětlit, že jsme jej mohli v posledních 12 měsících přivítat již potřetí. Poprvé však mimo Prahu, ve městě pod majestátnou hradní pevností Špilberk. Ve dnech 9. a 10. 10. 2013 ve FN Brno proběhl dvoudenní simulační workshop akutních stavů v anestezii pod názvem Crisis Management & Suprane Training. Akce proběhla pod záštitou ředitele Fakultní nemocnice Brno a pořádala ji ve spolupráci se zahraničními partnery FN Brno. Dr. Markus Rall z německého Tübingenu patří mezi přední světové odborníky v oblasti medicínských klinických simulací a pacientské bezpečnosti. Akce se zúčastnily tři desítky anesteziologů z celé České republiky, kteří vysoce ocenili zejména reálnost simulovaných situací, následný detailní rozbor jednotlivých realizovaných scénářů a vysoký přínos pro vlastní anesteziologickou praxi.

Podívejme se přímo na operační sál, kde simulace probíhaly, očima jedné z účastnic:

Po úvodní přednášce Markuse Ralla věnující se základům perioperační bezpečnosti pacienta a optimalizaci managementu kritických situací v anestezii nám byl předveden simulační operační sál, který byl v odpoledních hodinách ostře sledován nejen kamerami, ale i všemi účastníky kurzu. Po krátké přednášce jsme vyslechli sdělení prim. Sterna o možnostech a praktických aspektech používání desfluranu k celkové anestezii, které jsme si zároveň mohli vyzkoušet na simulovaném operačním sále.

V odpoledních hodinách nás již čekaly tři krátké simulované situace, které mohou potkat v průběhu anesteziologické praxe kohokoliv z nás. Asi největší výhodu tohoto kurzu vidím v možnosti sledovat sebe sama a své kolegy při práci. Asi každý z nás se někdy dostal do situace, kdy mu kolega vyprávěl o nějaké komplikaci, která se mu zrovna stala…a v hlavě si říkáme: „ To já bych to udělala úplně jinak!“ nebo „Já bych si přeci zavolala pomoc dřív.“ Až v okamžiku kdy si člověk samotnou situaci sám zažije a ví, jak rychle čas v této situaci utíká, a posléze má možnost vše sledovat ještě v záznamu, vidí, že s „chladnou hlavou“ by leccos udělal jinak. To vše výborně vystihuje jedno z pravidel, které si asi každý z nás z kurzu odnesl „10-for-10-concept“ neboli „10 seconds for 10 minutes“. Co si pod tím představit? Jakmile nastane neočekávaná akutní situace, zastavit se na 10 sekund, shrnout základní problém a jednoznačně určit role a úkoly v celém týmu…pouhými 10 sekundami tak můžeme získat i 10 minut pro pacienta.

Nezbývá mi než vřele doporučit všem, kteří budou mít možnost se tohoto kurzu zúčastnit, aby tak učinili, protože dle mého názoru takových zkušeností není nikdy dost.

 

Seminář byl podporován firmou BAXTER.

Petr Štourač, Martina Kosinová

 

 


15. 10. 2013 ... sejdeme se... na simulátoru...
desflurane
Suprane
crisis management
patient safety
Zpět