Výuka první pomoci na Kaprálově Mlýně

Výuka první pomoci na Kaprálově Mlýně

9. 6. 2020 Tereza Prokopová, Jitka Chlupová, Deana Slovjaková, Tamara Skříšovská

Poskytnout první pomoc je povinností nás všech. Jenže ne každý si to možná uvědomuje. Naštěstí nadšenci z Kaprálova mlýna si chtěli oprášit a zdokonalit své znalosti a tak nebylo nic snažšího než se za nimi do malebného údolí Říčky vypravit spolu s našimi cvičnými figurínami. 

Klíčová slova: první pomoc, Kaprálův mlýn

Kaprálův mlýn, ekodům pro vzdělávací akce v Moravském krasu, nás tradičně přivítal svou otevřeností a vlídností. Místo, kde se připravují přírodovědné a ekologické programy pro školy, slouží jako skautská základna poskytující zázemí nejenom Junáku, ale i dalším organizacím dětí a mládeže. Dnes si ale členky vedení AKUTNĚ.CZ připravily školení první pomoci pro zaměstance Kaprálova mlýna a anglicky hovořící dobrovolníky. Nejprve se účastníci pod vedením dr. Prokopové a Slovjakové seznámili s nezbytnými teoterickými základy první pomoci. Krok za krokem jsme společně prošli jak by měl správně vypadat přístup k člověku bez vědomí. Vždy musíme myslet prvně na svoje bezpečí a vždy bychom se měli pokusit zavolat si někoho na pomoc. Plynule jsme se dostali až k provádění kardiopulmonální resuscitace (KPR) a jejích hlavních zásad. Velmi přehledně paní doktorky také objasnily zásadní rozdíly mezi KRP dětí a dospělých. U dětí bychom vždy měli myslet, že příčina zástavy oběhu je ve většině případů sekundární a proto klademe důraz na umělé dýchání. 

Účastníci školení si dále vyslechli jak postupovat při masivním krvácení, dušení či těžké anafylaktické reakci. Jak všichni víme teorie je teorie a bez praktického nácviku se člověk první pomoc naučí jen těžko. V další části školení proto přišel na řadu praktický nácvik jednotlivých situací na našich simulátorech. Všichni se do nácviku pustili s velkou vervou a dlužno dodat, že jim to šlo skvěle. Pro všechny zúčastněné to bylo skvěle strávené odpoledne nabité informacemi a zábavou. 

Děkujeme všem, kteří se do projektu zapojili a doufáme, že jsme na Kaprálově mlýně neškolili první pomoc naposledy. Tým AKUTNĚ.CZ. 

 

 • Porada před začátkem školení
  Porada před začátkem školení
 • Nezbytný teoretický úvod v podání dr. Prokopové
  Nezbytný teoretický úvod v podání dr. Prokopové
 • Dr. Skříšovská a první pomoc u dětí
  Dr. Skříšovská a první pomoc u dětí
 • Dr. Slovjaková a živý figurant
  Dr. Slovjaková a živý figurant
 • Praktická část
  Praktická část
 • Nejdůležitější je správná technika
  Nejdůležitější je správná technika


Zpět

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

Nastavení cookies

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET