Peníze, peníze ...

1. 5. 2012

Už je to tu zase. Teď nemyslím jaro, ale pokračování Twistíčkových fejetonů. Dnešní příběh není zachycení krátkodobých nálad a názorů čili momentka, ale spíše můj nervózní pohled na (ne)fungující mechanismy v blíže nespecifikované instituci.

S radostným očekáváním ne nepodobným tomu dětskému na hromadou dárků na Štědrý den jsem před dvěma měsíci rozerval výplatní lístek a nevěřil svým očím. Po úspěšně vyhrané bitvě v rámci akce DO, které jsem se mimochodem zúčastnil jako mlčící a sympatizující většina (ale o tom až jindy), jsem očekával dramatické změny. Tyto změny by mohly výrazně změnit životní standard celé mojí rodiny a vůbec pozvednout moji úroveň a postavení coby lékaře, jak ostatně výše zmiňovaná akce i slibovala.

S jakým překvapením mi potom poklesla dolní čelist, když jsem uviděl výsledná čísla. Podtrženo, sečteno, místo toužebně očekávaného navýšení o 6-7 tisíc byla výsledná částka o zhruba stejnou sumu nižší než můj dlouhodobý průměr. Můj vedoucí, který všemu přihlížel, mé rozčarování podpořil slovy:"ty v..., nechtěl jsem ti čumět přes rameno, ale to je nějak málo, ne?" Po kratší diskuzi se mzdovým oddělením jsem zjistil, že příslušný pokles je dán faktem, že jsem nevykázal žádné přesčasové hodiny. Další telefonát osvětlil, že chyba nastala v komunikaci s dokumentátorkou našeho sekretariátu, která informaci "30 hodin vykázat a 0 převést" uvedla do praxe jako "0 hodin vykázat a 30 převést". Jednoduše řečeno, hodiny se neztratily, ale byly převedeny do dalšího měsíce. Dále jsem se také dozvěděl, že už se s tím nedá nic dělat a že se mám těšit na příští výplatu, kde se mi to vrátí. Na mé kvílení a lamentování, že jsem téměř samoživitel (protože služby už vytlačily výrobu :-) ) a že rodinu do té doby pošlu na pastvu, nebyl brán zřetel. Zdálo se mi podezřelé, že 30 nevykázaných přesčasových hodin udělá tak výrazný pokles i přes navýšení tarifu. Nicméně jsem byl upozorněn, že na mzdové účtárně nemůže dojít k žádné chybě a celý rozdíl je dán pouze a jenom chybně vykázanými přesčasy. No co, příští měsíc bude posvícení, probíhalo mi hlavou.

Stejná situace, stejné očekávání, jenom o měsíc později. Při letmém přehlédnutí výplatního lístku se zdálo být vše v pořádku. Podrobnější kontrola však ukázala, že místo 60 vykázaných hodin (30+30) bylo proplaceno jen 50. Telefonát se mzdovou účtárnou probíhal asi takto:"Jé, to jste vy? Já se moc omlouvám, tak moc jsem na vás myslela, že jsem se uklikla a omylem vám napsala 50 místo 60. To se nám tady nestává (maximálně jednou za 10 let, jsem si myslel). Ale nebojte, já si to napíšu a příští měsíc vám to přičtu". Co dodat? Snad jen to, že příští měsíc to klaplo a má květnová výplata splňovala všechny předpisy. Trochu mě mrazí v zádech při představě, že tyto události se odehrály po mé první hlubší kontrole a v dané instutuci pracuji už asi 6 let, takže "zcela bezchybných" výplatnic mám plný šuplík.

Máte pocit, že výše vašeho platu závisí na počtu služeb? Nebo že závisí na výši osobního hodnocení, počtu odpracovaných sobot a nedělí? Případně si snad myslíte že se tam odrazí i nátlakem zvýšený tarif? Kdepak. Faktorů je mnohem více a chraň bože, jestli se z rádia line oblíbená písnička vaší mzdové účetní zrovna ve chvíli, kdy se zabývá vaším výplatním lístkem.


Komentáře, diskuse

Nové téma | rozbalit vše | sbalit vše

  • penize-reakcia   (Zuzana Pukancová, 9. 8. 2011, 14:13)

    zdravim zo SR.precitala som si tvoj clanok o vyplate a mozem ta este potesit,ze ked si budes davat preplacat naraz tolko hodin,mozno sa ti to viac "zdani",takze budes mat v skutocnosti menej ako ked si to das zaplatit na viackrat:)nieco venujes statu.ja som uz zmenila system financnej kontroly a sposobu ziskavania financnych zdrojov,kedze som mala tiez tieto skusenosti:)pekny den.Zuzana


Zpět

Platinoví partneři

Zlatí partneři

Další partneři

Adresa:

Nadační fond AKUTNĚ.CZ
Kamenice 5
625 00 Brno
IČ: 29211719, DIČ: CZ29211719
Spisová značka: N 347
vedená u rejstříkového soudu v Brně

Kontakt:

Číslo účtu: 555 000 100/5500 (Raiffeisenbank)
Telefon: +420 728 573 580
(pracovní dny Po–Pá 15:00–17:00)
E-mail: sekretariat@akutne.cz

Nastavení cookies

AKUTNĚ.CZ ISSN 1803-179X

Lidé | Spolupráce a odkazy | Sponzoři

Vytvořil Institut biostatistiky a analýz LF MU

Edukační portál AKUTNĚ.CZ je součástí vzdělávacího obsahu sítě lékařských fakult MEFANET